siirry sivun sisällä: navigaatio | sisältö

Keskustelut

Nova yritti vauhdittaa lahjuksilla Rovaniemen kelkkatehdaskaavaa

Helsingin käräjäoikeuden mielestä Nova pyrki vauhdittamaan lahjuksilla Rovaniemen moottorikelkkatehtaan rakennushanketta. Lahjukset suunnattiin kaupunginhallituksen silloiselle puheenjohtajalle Ari Ruotsalaiselle vaalituen muodossa. Oikeus langetti kymmenen kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen Ruotsalaiselle, joka aikoo valittaa tuomiostaan.



Lue koko uutinen »

Kirjoita uusi viesti keskusteluun »
« Edellinen sivu Sivu: 1 Seuraava sivu » Viestien esitystapa: Näytä viestit kirjoitusjärjestyksessä Näytä vastaukset puurakenteessa
Viesti 1/2 18.04.2012 klo 13:48 // mesu

Lahjan antajat lusimaan ja lahjan saajat selviävät pelkällä huomautuksella. Pitikö edes lahjarahoja maksaa takaisin? Ei taida kauheasti säikäyttää poliiitikoita. Jenkeissä olisi tullut ehdoton tuomio ja lisäksi saatu hyöty olisi pitänyt maksaa valtiolle korkojen kanssa eli päälle olisi tullut vielä rangaistussakko.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 2/2 18.04.2012 klo 15:04 // Sisar

Suomessa rehottaa rakenteellinen korruptio, josta käytetään myös nimityksiä "hyvä veli -järjestelmä" ja "verkostoituminen". Se vaikuttaa myös oikeuksien tuomioihin käräjäoikeuksista korkeimpaan oikeuteen. On varmaa, että jo hovioikeuskäsittely vapautaa "veljet" vastuistaan tai ainakin lieventää tuomioita.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

« Edellinen sivu Sivu: 1 Seuraava sivu » Kirjoita uusi viesti keskusteluun »