siirry sivun sisällä: navigaatio | sisältö

Keskustelut

Suunnittelun pelisäännöt uusiksi

Tuntuu oudolta, kun investointihankkeen tilaaja valitsee tietoisesti mahdollisimman vähän suunnittelua mahdollisimman lyhyessä ajassa ennen investoinnin toteuttamista. Tai kun päätetään ostaa kaksi kertaa tarvittava määrä investointia, koska normi sanoo niin.

Lue koko kirjoitus »

Kirjoita uusi viesti keskusteluun »
« Edellinen sivu Sivu: 1 Seuraava sivu » Viestien esitystapa: Näytä viestit kirjoitusjärjestyksessä Näytä vastaukset puurakenteessa
Viesti 1/6 05.05.2012 klo 14:35 // mesu

Mikä takaa, että kalliimpaan suunnittelutarjoukseen sisältyisi enemmän työtä ja laatua kuin halvempaan? Ei mikään. Mannonen itse tietää, että varsinkin ulkomaalaisomistuksessa oleville suunnittelufirmoille kate on ykkösasia. Jos katevaatimukset viritetään ylikorkeiksi, johtaa sekin siihen, että tingitään suunnittelusta.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 2/6 05.05.2012 klo 23:29 // suunnittelu

Erinomaisen loistava kirjoitus ja täyttä asiaa.Nykysuunnittelu on ajettu todella järjettömään suuntaan.Halpa hinta ja täysin typerät aikataulut saavat aikaan surkeita suunnitelmia ja väsyttävät ihmiset henkisesti.Entisen rhk:n johto on saanut tämän typeryyden ajettua sisään Livissä.Nykyään töitä on kai tarkoitus tehdä perseellä,eikä päällä.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 3/6 06.05.2012 klo 21:40 // Eko

Ollaanpa viimeinkin pääsemässä rakentamisen laadun perusasioihin. Tilaajatoiminta ja vieressä oleva rakennuttaminen ovat ratkaisevan tärkeitä , kun käynnistetään rakennusprojekti. Suunnittelun nykyinen toimintakenttä tulee hallita . Järkevä tilaaja osaa valita kohteeseen oikean toimiston oikeaan hintaan . Hinta on työn ( oikea suunittelun sisältö ) määrästä kiinni. Osaamaton tilaaja tekee sopimuksen tietämättä tehtävien sisällöstä , viittaukset suunnittelun tehtäväluetteloihin ei takaa tulosta , ratkaisevaa on rakennuttamisen osaaminen eli suunnitteluttamisen hoito eri suunnittelun vaiheissa. Projektijohtajan tulee hallita projekti läpeensä , se on rakennuttamisen toiminnan perusta .Epäilen , että erityisesti kunnallisissa ja vastaavissa , isännöttömissä , projekteissa ei löydy tulosasennetta , Rakennuttamisen osaajia saattaa olla ,mutta heiltä viedään välineet tehtävän hoitoon

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 4/6 09.05.2012 klo 8:49 // Tarkkailija

Julkisissa hankinnoissa on muillakin osa-alueilla merkittäviä puutteita. Hankintalain mukaan on tilattava aina halvin ja sitä noudatetaan. Jos esim. korjauskohteissa tilataan halvin kuntotutkimus ja suunnittelu, on seurauksena varmasti huonoa laatua. Tekijät pistetään kilpailemaan keskenään kuka ilkeää tarjota halvimmalla ei mitään. Kosteus- ja homeongelmakohteet ovat silmiinpistävästi usein miten julkisia kohteita (koulut, päiväkodit, virastot ...), mikä on seurausta kaikissa vaiheissan liian halvasta toteutuksesta. Kun vielä valvonnan laatu on ollut kelvotonta, on aiheutettu kansantaloudelle merkittäviä kuluja. On aivan selvää, että ale-hinnoilla ei saa laatua ja kunnollista ammattitaitoa.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 5/6 09.05.2012 klo 12:22 // halvin

Julkisten palvelujen tilaajan kannattaisi tehdä ajatuskoe. Hän voisi miettiä, järjestäisikö hän hintakilpailun siitä kuka leikkaa hänen tukkansa halvimmalla, entä nenänsä tai sydämensä. Siitä ei ole isoa vahinkoa, jos halvin virolaisparturi osoittautuu keritsijäksi, mutta jos plastiikkakirurgin ammattitaito on hankittu lähinnä konitohtorina, niin se voisi jo näkyä naamasta ja juuri kandipaperit saaneen lekurin sydänleikkauksen jälkeen ei ehkä olisi edes kykenevä vaatimaan rahojaan takaisin. Eli siitä vaan kilpailuttamaan ja vaatimaan halvinta mitä maasta löytyy.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

Viesti 6/6 09.05.2012 klo 21:00 // Mats

>Julkisissa hankinnoissa on muillakin osa-alueilla merkittäviä
>puutteita. Hankintalain mukaan on tilattava aina
>halvin ja sitä noudatetaan.

Tämä ei pidä paikkaansa. Laki ei estä tekemästä viisaista hankintoja.

Vastaa | Vastaa lainaamalla | Ilmoita asiaton viesti

« Edellinen sivu Sivu: 1 Seuraava sivu » Kirjoita uusi viesti keskusteluun »