siirry sivun sisällä: navigaatio | sisältö
« Takaisin

Rakentajien epävarmuus estää gryndausaloituksia


Tavallisesti rakennusliikkeet harmittelevat kuluttajien epävarmuutta, mutta nyt luottamuspula on yrityspäässä. Uusien asuntojen kauppa piristyi kevätkuukausina ja myytävistä asunnoista on kauppavauhdin säilyessä pulaa jo syksyllä monilla alueilla. Tästä huolimatta rakennusliikkeet käynnistävät yleiseen taloustilanteeseen ja kysynnän epävarmuuteen vedoten vain yksittäisiä gryndauskohteita tänä vuonna.

Yleensä kohteen varausasteen pitää olla vähintään 50 prosenttia.

"Kyllä tämä uskoa vahvistaa, mutta on asia erikseen, saadaanko tänä vuonna vielä hankkeita liikkeelle", NCC Rakennuksen toimitusjohtaja Timo U. Korhonen arvioi kaupan piristymistä.

Hänen mukaansa sidottu pääoma määrittelee toimintoja taseen kautta. Gryndaustuotanto sitoo pääomia ja toimitila- sekä muut uudisrakentamisen aloitukset ovat pudonneet viime vuodesta 30 prosenttia, mikä heikentää kykyä omaperusteiseen rakentamiseen.

Myymätön asuntovaranto on ollut Korhosen mukaan suurin asuntoaloitusten este. Myös pankkien lainamarginaalien nousu voi hyydyttää kysyntää.

NCC:llä on myymättömiä asuntoja alle 500, niistä valmiita vajaat puolet. Maajohtaja Juha Korkiamäen mukaan välitilinpäätös tehdään kesäkuun lopun tasetilanteen mukaan ja mahdollisista uusista aloituksista päätetään elokuussa. Jos kohteita käynnistyy, suuruusluokka voisi olla 250-300 asuntoa.

Korkiamäen mukaan ennakkovarausten saaminen on nyt todella vaikeaa. "Mistä saadaan yli 50 prosentin varausaste, jos tällaista ostajakuntaa ei ole?"

YIT nostaa hintoja?

NCC:n asuntokauppaa piristi näyttävä alennuskampanja, joka koski yli puolta asunnoista. Korkiamäen mukaan pienet asunnot menevät kaupaksi suurin piirtein listahinnalla.

YIT:n vastaus asuntokysynnän lisääntymiseen saattaa olla hintojen korotus. Toimialajohtaja Tero Kiviniemen mukaan yhtiö saattaa nostaa kohdekohtaisen harkinnan jälkeen pienten rakenteilla olevien asuntojen hintoja. NCC ei ole ainakaan vielä korottanut pienten asuntojen hintoja.

YIT on käynnistänyt kevään aikana muutaman pienen kohteen ja joitain kohteita on ennakkomarkkinoinnissa, mutta aloituspäätöksiä ei ole tehty. Käynnistymisen kriteereinä ovat ennakkovarausten lisäksi esimerkiksi alueen työllisyys- ja tarjontatilanne.

JM Suomella luulisi olevan uutena toimijana nyt iskun paikan, mutta linja on jopa kilpailijoita varovaisempi. Toimitusjohtaja Marko Heinon mukaan tänä vuonna tuskin käynnistetään yhtään gryndauskohdetta.

Peabin johdosta väistyneen Antti Peltoniemen mukaan yhtiö saattaa aloittaa muualla maassa satakunta asuntoa ja pääkaupunkiseudulla on harkinnassa noin 40 asunnon kohde. Tänä vuonna aloituksia ei ole tehty.

"Valmiutta on aloittaa tarvittaessa enemmänkin, mutta näillä nyt mennään", Peltoniemi sanoo. Yrityksen tasetilanteella ei ole hänen mukaansa merkitystä.

Peabilla on yli sata myymätöntä asuntoa, niistä valtaosa valmiita.

SRV Asunnoissa "aprikoidaan rohkeaa päätöstä panna kohteita liikkeelle". Toimitusjohtaja Juha-Veikko Nikulaisen mukaan 600-700 asuntoa on ainakin luvan hakuvaiheessa, mutta aluksi markkinoita tunnustellaan muutamalla eri puolille käynnistettävällä kohteella. Mahdollisia aloituksia on vähän. Syksyllä voisi Nikulaisen mukaan käynnistyä yli sata asuntoa.

SRV:llä on runsas sata valmista myymätöntä asuntoa, rakenteilla olevaa myymätöntä on yhtä paljon.

Kysynnän jatkuminen epäilyttää

Lemminkäinen Talon toimitusjohtaja Juha Nurmen positiivisen, mutta epätodennäköisen skenaarion mukaan aloituksia kertyisi tänä vuonna muutamia satoja. Yksittäisten hankkeiden käynnistymiseen hän uskoo.

Lemminkäisellä oli toukokuun lopussa myymättä 627 asuntoa, joista valmiita on hieman vajaa 500.

Skanska Kodeissa päätetään vielä tässä kuussa, käynnistyvätkö valmiiksi mietityt kohteet. Ratkaisut tehdään tapaus- ja paikkakuntakohtaisesti. Yhtiö ei ole aloittanut tänä vuonna yhtään gryndausasuntoa.

Ratkaiseva kysymys on myyntijohtaja Markku Koivun mukaan se, onko huhti-toukokuussa piristynyt asuntokauppa pysyvä olotila vai palataanko vuodenvaihteen tilanteeseen. Skanskalla on Järvenpäässä yksi kohde ennakkomarkkinoinnissa.

Skanskalla on myymättä vajaat 600 asuntoa, mistä valmiita reilu 300.

Ylöjärveläinen Arkta Rakennuttajat Oy ei käynnistä toimitusjohtaja Jukka Mäkelän mukaan yhtään gryndausasuntoa tänä vuonna. Valmiita myymättömiä asuntoja on 40. Hän ei usko, että gryndauksen rahoitus tuottaisi ongelmia.

 



Mikko Kortelainen


« Takaisin
Uusimmat uutiset alueelta "Lehtiarkisto" XML/RSS-muodossa
Bookmark and Share

Aloita uusi keskustelu "Rakentajien epävarmuus estää gryndausaloituksia"

Kaikki kentät ovat pakollisia.