siirry sivun sisällä: navigaatio | sisältö
« Takaisin

Koneelle 22,5 miljoonan euron sakko Itävallan kartellioikeudelta


Itävallan kartellioikeus on määrännyt Koneen Itävallan tytäryhtiölle 22,5 miljoonan euron sakon kilpailua rajoittavista toimista Itävallan paikallisilla hissi- ja liukuporrasmarkkinoilla. Oikeus ilmoitti päätöksestään tänään ja totesi Koneen Itävallan tytäryhtiön osallistuneen yhdessä neljän muun yhtiön kanssa kilpailua rajoittaviin toimiin.

Koneen saamien sakkojen määrä supistui Itävallan kartellioikeudessa hieman maan kilpailuviranomaisen esityksestä. Kilpailuviranomainen esitti lokakuussa kartellioikeudelle, että se määräisi Koneen Itävallan tytäryhtiölle 26 miljoonan euron sakot.


Koneen Itävallan tytäryhtiölle ilmoitettiin helmikuussa 2007, että Itävallan kilpailuviranomainen oli tehnyt paikalliselle kartellioikeudelle hakemuksen sakkojen määräämiseksi mahdollisiin kilpailunvastaisiin toimiin hissi- ja liukuporrastoiminnassa syyllistyneille yhtiöille ennen vuoden 2004 puoliväliä.

 

Kone kirjaa sakon kuluksi vielä tämän vuoden puolella.



Hannu Lättilä


« Takaisin
Uusimmat uutiset alueelta "Talous" XML/RSS-muodossa
Bookmark and Share

Aloita uusi keskustelu "Koneelle 22,5 miljoonan euron sakko Itävallan kartellioikeudelta"

Kaikki kentät ovat pakollisia.