Peikon Deltabeam Green -liittopalkkien valmistukseen käytetty kierrätysteräs ja uusiutuva energian käyttö puolittaa liittopalkkien aiheuttamat hiilidioksidipäästöt. Kuvat: Peikko Group
Ilmoitus

Peikko näyttää tietä vähäpäästöisemmissä rakennustuotteissa

Peikon vähäpäästöisempiä liittopalkkeja saa nyt myös liuotinvapaalla maalilla maalattuina. Yhtiö aikoo olla jatkossakin edelläkävijä kestävien rakennustuotteiden kehittämisessä.

Kirjoittaja(t)

Liittopalkkeja ja liitososia teräksestä valmistava Peikko Group on ollut jo pitkään alansa edelläkävijä kestävien rakennustuotteiden kehittämisessä. Pitkäjänteisen kehitystyön uusin tulos on Deltabeam Green Aqua -liittopalkki, joka maalataan vesiohenteisella maalilla.

Tuote on uusi versio Deltabeam Green -liittopalkista, jonka raaka-aineista yli 90 prosenttia on kierrätysterästä. Tämä vähäpäästöisempi tuote on monelle rakentajalle jo tuttu, sillä kaikki Peikon Suomeen toimittamat liittopalkit ovat olleet vuodesta 2023 lähtien Green-versioita ilman lisäveloitusta.

Peikko Finlandin toimitusjohtaja Esa Rusila sanoo, että yhä useammat rakennushankkeiden tilaajat, urakoitsijat ja rahoittajat ovat kiinnostuneita rakennuksen hiilijalanjäljestä ja muista ympäristöasioista. Tähän vaikuttavat myös EU-taksomia ja sääntelyn kiristyminen.

”Haluamme olla edelläkävijä ja tuoda lisää kestävän rakentamisen tuotteita ja palveluja asiakkaillemme”, Rusila korostaa.

Deltabeam-liittopalkit mahdollistavat matalat välipohjaratkaisut ja pitkät jännevälit.

Kestävät ratkaisut tuotekehityksen keskiössä

Peikon 1980-luvun lopussa lanseeraamat Deltabeam-liittopalkit ovat hyvä esimerkki innovatiivisesta tuotekehityksestä. Niiden keskeinen valtti suhteessa kilpaileviin ratkaisuihin on sisäänrakennettu palonsuojaus.

Lisäksi Peikon tuotteet mahdollistavat matalat välipohjaratkaisut ja pitkät jännevälit. Tämä parantaa muuntojoustavuutta, mikä varmistaa tilojen käytännöllisyyden pitkälle tulevaan.

”Deltabeam sopii hyvin myös hybridirakenteisiin, sillä teräs- ja betonirakenteiden ohella liittopalkit toimivat mainiosti CLT-puulevyjen kanssa”, Esa Rusila huomauttaa.

Peikon liiketoimintapäällikkö Juuso Salonen sanoo, että päästöjen vähentäminen on ollut tuotekehityksen keskiössä. Kierrätysteräksen ja uusiutuvan energian käyttö Deltabeam Greenin valmistuksessa puolittaa palkkien aiheuttamat hiilidioksidipäästöt, jolla on suuri merkitys rungon kokonaispäästöihin.

”Uusi Deltabeam Green Aqua on tuotekehitykselle luontevaa jatkoa. Tuomme ensimmäisenä Suomessa markkinoille vesiohenteisella maalilla maalatun liittopalkin. Se sopii erityisen hyvin kohteisiin, joihin tilaaja on asettanut tarkat sisäilmavaatimukset”, Salonen toteaa.

Deltabeam Green Aqua -liittopalkeissa käytetyn liuotinvapaan maalin päästöluokitus on M1. Siitä haihtuu ympäröivään tilaan vain vähän VOC-päästöjä, mikä varmistaa paremmat työskentelyolot ja terveellisemmän sisäilman.

Tilaa uutiskirje

Kooste rakennusalan tärkeistä uutisista sähköpostiisi kolmesti viikossa. Saat myös kutsuja Rakennuslehden tapahtumiin. Lisätietoja

Kooste rakennusalan tärkeistä uutisista sähköpostiisi kolmesti viikossa. Saat myös kutsuja Rakennuslehden tapahtumiin.

Anna sähköpostiosoitteesi