Ahlsell aikoo vähentää 60 henkeä Suomesta – Pohjoismaista 500
LVI-tuotteita, sähkötarvikkeita, työkaluja sekä kylmätuotteita myyvä Ahlsell käy parhaillaan yt-neuvotteluja henkilöstövähennyksistä. Ahlsell Oy:n toimitusjohtajan Mika Salokankaan mukaan yhtiön tarkoituksena on vähentää noin 60 henkeä Suomessa ensi vuoden alkuun mennessä. Yhtiön palveluksessa on reilut 600 ihmistä Suomessa.

LVI-tuotteita, sähkötarvikkeita, työkaluja sekä kylmätuotteita myyvä Ahlsell käy parhaillaan yt-neuvotteluja henkilöstövähennyksistä. Ahlsell Oy:n toimitusjohtajan Mika Salokankaan mukaan yhtiön tarkoituksena on vähentää noin 60 henkeä Suomessa ensi vuoden alkuun mennessä. Yhtiön palveluksessa on reilut 600 ihmistä Suomessa.
”Osa näistä (vähennyksistä) näyttää toteutuvan yt-neuvottelujen kautta ja osa luonnollista kautta ja muun tyyppisillä järjestelyillä. Meidän arvio on se, että ensi vuoteen tullaan lähtemään noin 60 henkeä pienemmällä miehityksellä kuin olemme alkusyksystä olleet”, Salokangas sanoi Rakennuslehdelle.
Ahlsellilla on noin 50 toimipistettä Suomessa. Henkilöstövähennykset jakautuvat tasaisesti ympäri Suomea.
”Ne (vähennykset) jakautuvat suhteellisen tasaisesti. Siinä ei kovin isoja alueellisia eroja ole. Joitakin yksittäisiä paikkakuntia on, joissa näin ei käy, mutta pääsääntöisesti ympäri Suomen”, Salokangas totesi henkilöstövähennysten maantieteellisestä jakautumisesta.
Salokankaan mukaan vähennykset koskevat periaatteessa kaikkia organisatorisia henkilöstötasoja. Hän kertoi henkilöstön vähennystarpeen taustalla olevan sekä rakentamisen että teollisuuden suhdannenäkymien heikkeneminen.
Pohjoismaista vähennetään yhteensä 500 henkeä
Pohjoismaissa toimiva Ahlsell-konserni on aikeissa vähentää kaikista Pohjoismaista yhteensä noin 500 ihmistä, mikä vastaa noin 10 prosenttia konsernin henkilöstöstä. Henkilöstövähennyksistä noin 300 kohdistuu Ruotsiin.
”Kaikki päämarkkinamme ovat heikentyneet vuoden 2007 lopun jälkeen ja muutaman seuraavan vuoden aikana odotamme merkittävästi heikompia myynti- ja markkinaolosuhteita. Siksi me olemme pakotettuja ryhtymään toimenpiteisiin sopeuttaaksemme yhtiön vallitsevaan tilanteeseen”, konsernin toimitusjohtaja Göran Näsholm toteaa tiedotteessa.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Ahlsell aikoo vähentää 60 henkeä Suomesta – Pohjoismaista 500”