Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

Barometri: Yritykset leikkaavat turhia toimitilaneliöitään

Taloudellinen tilanne ajaa yhä useamman yrityksen hakemaan säästöjä myös toimitilakustannuksissa. Toimistoneliöt ja työpisteet halutaan tehokkaampaan käyttöön ja turhista neliöistä luovutaan. Tulokset käyvät ilmi Tulevaisuuden Työympäristö -barometrista, jonka KTI Kiinteistötieto Oy toteutti Skanskan toimeksiannosta nyt viidennen kerran. Kysely toteutettiin tammikuussa 2009.

Taloudellinen tilanne ajaa yhä useamman yrityksen hakemaan säästöjä myös toimitilakustannuksissa. Toimistoneliöt ja työpisteet halutaan tehokkaampaan käyttöön ja turhista neliöistä luovutaan. Tulokset käyvät ilmi Tulevaisuuden Työympäristö -barometrista, jonka KTI Kiinteistötieto Oy toteutti Skanskan toimeksiannosta nyt viidennen kerran. Kysely toteutettiin tammikuussa 2009.

Kuuntele juttu

image

Toimistotilojen tarpeen ennakoidaan vähenevän seuraavan kolmen vuoden aikana. Tähän vaikuttaa työntekijämäärien kasvun hidastuminen sekä yhä tehokkaampi tilankäyttö.

Kolmasosa barometriin vastanneista yrityksistä pitää toimitilakustannuksiaan korkeina tai erittäin korkeina. Toimitilakustannusten kasvun odotetaan tulevaisuudessa hidastuvan, mikä poikkeaa selkeästi aikaisemmista tuloksista. Tilatehokkuudesta on puhuttu jo kauan, mutta todelliset toimet kustannusten hillitsemiseksi ovat olleet tähän saakka vähäisiä. Toimitilapäättäjien mukaan tehokkaampien tilaratkaisujen suosiminen sekä hinnan nousun hidastuminen niin toimitila- kuin hoitokustannuksissa johtavat tulevaisuudessa kohtuullisempiin toimitilakustannuksiin henkilöä kohden.

Tilaratkaisuissa suositaan avotilan ja erillisten huoneiden yhdistelmiä. Myös työpisteet halutaan tehokkaampaan käyttöön etätyön ja mobiilityön yleistyessä. Yritykset suosivat entistä enemmän jaettuja ja nimeämättömiä työpisteratkaisuja, vaikka kiinteät työpisteet ovatkin edelleen suosituimpia. Avotilatoimiston heikkoudet ovat kuitenkin nousseet yhä useamman toimitilapäättäjän tietoisuuteen. Erilaisille toiminnoille tarvitaan erityyppisiä tiloja ja työympäristöjen suunnitteluun on panostettava, jotta toimitiloista saadaan virikkeellisiä ja tuottavia. Tilojen pitää tukea vuorovaikutteisuutta, mutta samalla on pystyttävä turvaamaan riittävä työrauha. Seiniä tarvitaan jatkossakin.

 

Ympäristöasiat eivät vielä laajasti ohjaa toimitilapäätöksiä

Kyselyssä kartoitettiin nyt entistä laajemmin toimitiloista vastaavien päättäjien näkemyksiä rakennusten ympäristövaikutuksista ja niiden hallinnasta. Vastaajista 40 prosenttia on tietoisia rakennusten ympäristöluokituksista tai tehnyt niitä koskevia linjauksia toiminnassaan. Ympäristöasiat eivät kuitenkaan vielä laajemmin suoranaisesti ohjaa toimitiloihin liittyviä päätöksiä.

Toimitilapäätöksillä kuten sijaintipaikkaa, tilojen suunnittelua ja materiaaleja koskevilla valinnoilla voidaan kuitenkin toimitilapäättäjien mielestä tukea kestävää kehitystä. Saavutettavuus julkisilla kulkuvälineillä on tärkein peruste, joka vaikuttaa yritysten sijoittumiseen, ja sen merkitys on kasvanut yksityisautoiluun nähden. Toimipaikan valinnassa korostuvat henkilöstön terveys- ja turvallisuusnäkökohdat, kuten myös rakennuksen energiatehokkuus. Toimitilapäättäjät arvostavat laadukasta ja talotekniikaltaan korkealuokkaista tilaa, jossa sisäilmaolosuhteet ovat kohdallaan.

Tulevaisuuden Työympäristö -barometri kartoittaa pääkaupunkiseudulla toimivien yli 50 hengen yritysten toimistotilojen käyttöön ja tulevaisuudennäkymiin liittyviä kysymyksiä. Vastaajina olivat talous-, henkilöstö- ja yleisjohto sekä yritysten toimitila-asioista vastaavat henkilöt. Internet-kyselynä toteutettuun barometriin vastasi 146 henkilöä. KTI:n ja Skanskan kehittämä barometri pyrkii edistämään eri käyttäjäryhmille entistä paremmin soveltuvien toimitilojen tarjontaa.

 

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Barometri: Yritykset leikkaavat turhia toimitilaneliöitään”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat