Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Rakennuslehden päätoimittaja Veijo Käyhty palkittiin RIL–mitalilla

Suomen Rakennusinsinöörien Liitto RIL ry myönsi perjantaina 3.4. RIL:n 75-vuotisjuhlien yhteydessä Helsingissä kolme RIL-mitalia. Mitalit myönnettiin Rakennuslehden päätoimittaja Veijo Käyhdylle, asuntoministeri Jan Vapaavuorelle ja RYM SHOK -valmistelutyöryhmälle.

Suomen Rakennusinsinöörien Liitto RIL ry myönsi perjantaina 3.4. RIL:n 75-vuotisjuhlien yhteydessä Helsingissä kolme RIL-mitalia. Mitalit myönnettiin Rakennuslehden päätoimittaja Veijo Käyhdylle, asuntoministeri Jan Vapaavuorelle ja RYM SHOK -valmistelutyöryhmälle.

Kuuntele juttu

image

Päätoimittaja Veijo Käyhdyn johtama Rakennuslehti on aktiivinen alan tiedon välittäjä, asioiden ja aihepiirien esiin nostaja sekä merkittävä RIL-jäsenetu. Henkilönä Käyhty on alan mielipidevaikuttaja, joka on tuonut rakennusalan journalistiikkaan uutta ajatusta ja ilmettä. Lisäksi hän on ollut RIL-palkinnon tuomariston moninkertainen jäsen.

Asuntoministeri Jan Vapaavuorella on Vanhasen II hallituksessa vastuualueina rakentaminen, asuminen ja alueiden kehittäminen. Hän on aloitteellinen ja aktiivinen rakennusalan kehittäjä ja keskustelija sekä Kiinteistö- ja rakentamisalan KIRA-Talkoiden  johtokunnan puheenjohtaja ja hankkeen suojelijia.

Rakennetun ympäristön huippuosaamisen keskittymä RYM SHOK on alan merkittävin yhteinen tutkimus- ja kehitysponnistus kautta aikojen, jonka tavoitteena on kaksinkertaistaa alan T&K-toiminnan volyymia 500 miljoonaan euroon vuodessa. SHOKien tavoitteena on vahvistaa laaja-alaisen, pitkäjänteisen ja kansainvälisesti verkottuneen tutkimuksen avulla suomalaisen kiinteistö- ja rakennusalan osaamista ja kansainvälistä kilpailukykyä valittavilla keihäänkärkialueilla.

RIL-mitali voidaan myöntää erityisen ansiokkaasta toiminnasta rakennusalan kehittämiseksi. Mitalin myöntää RIL:n hallitus. Ensimmäinen RIL-mitali on luovutettu 1965 Niilo Saarivirralle. Mitalin on suunnitellut taiteilija Heikki Häiväohja.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Rakennuslehden päätoimittaja Veijo Käyhty palkittiin RIL–mitalilla”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat