Ramirent kasvoi kannattavasti viime vuonna
Konevuokraamo Ramirent ylsi viime vuonna kautta linjan parempiin lukuihin kuin vuonna 2010. Myös vuoden 2011 viimeisen neljänneksen luvut olivat selvästi parempia kuin vertailujakson. Vuonna 2011 markkinat olivat vilkkaat Pohjoismaissa sekä rakentamisessa että useilla teollisuussektoreilla. Ramirent uskoo kasvattavansa sekä liikevaihtoaan että tulostaan myös tänä vuonna.

Konevuokraamo Ramirent ylsi viime vuonna kautta linjan parempiin lukuihin kuin vuonna 2010. Myös vuoden 2011 viimeisen neljänneksen luvut olivat selvästi parempia kuin vertailujakson. Vuonna 2011 markkinat olivat vilkkaat Pohjoismaissa sekä rakentamisessa että useilla teollisuussektoreilla. Ramirent uskoo kasvattavansa sekä liikevaihtoaan että tulostaan myös tänä vuonna.
”Vuonna 2011 keskityimme edelleen nykyisiin markkinoihimme, joilla kasvatimme markkinaosuuttamme ja kokoamme sekä orgaanisesti että yrityshankinnoilla. Investoimme merkittävästi yrityshankintoihin ja ulkoistussopimuksiin, mutta kykenimme samanaikaisesti hallitsemaan investointeja uuteen kalustoon. Orgaanista kasvua siivittivät pääasiassa tehokkaampi kaluston käyttö ja ratkaisupohjaisen tarjontamme kannattavuus markkinoilla”, konsernijohtaja Magnus Rosén sanoo.
”Konsernin tuloskehitystä edesauttoi käyttö- ja vuokrausasteiden kohoaminen vuoden aikana, mikä johtui erityisesti vuoden toisella puoliskolla vilkastuneesta markkinatilanteesta.”
”Vuoden viimeisellä neljänneksellä markkinatilanne pysyi vahvana miltei kaikilla Ramirentin markkinoilla, erityisesti Pohjoismaissa ja Europe East -segmentissä. Europe Central -segmentissä Puola toimi selkeänä kasvumoottorina, kun taas markkinoiden kehitys oli heikompaa Unkarissa, Tšekissä ja Slovakiassa.”
”Vuonna 2012 yleiset kasvunäkymät ovat merkittävässä määrin epävarmoja, mikä saattaa vaikuttaa vuokrakaluston ja palveluiden kysyntään. Markkinoilla vallitsevan tilanteen vuoksi ennustettavuus on heikko”, Rosén toteaa.
Heikosta ennustettavuudesta huolimatta Ramirent esittää kuluvasta vuodesta arvion, jonka mukaan yhtiön liikevaihto kasvaa ja tulos ennen veroja paranee vuoteen 2011 verrattuna.
Ramirent-konserni 10-12 2011/10-12 2010
- Liikevaihto milj. euroa 186,8/150,1
- Liikevoitto % 13,6/7,5
- Tulos ennen veroja milj. euroa 22,7/8,8
1-12 2011/1-12 2010
- Liikevaihto milj. euroa 649,9/531,3
- Liikevoitto % 11,4/5,6
- Tulos ennen veroja milj. euroa 60,8/20,9
- Omavaraisuusaste % 40,7/48,0
- Tase milj. euroa 801,1/661,3
- Henkilöstö (keskimäärin) 3 150/3 043
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Ramirent kasvoi kannattavasti viime vuonna”