Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Cramon liikevaihto säilyi ennallaan

Konevuokraamo Cramo Oyj:n liikevaihto säilyi kuluvan vuoden toisella neljänneksellä viime vuoden vastaavan ajan tasolla. Tosin ilman myytyjä toimintoja laskettuna Cramon liikevaihto kasvoi muutaman prosentin. Yhtiön tulos ennen veroja koheni hieman. Cramo alensi ohjeistustaan koko vuoden 2012 liikevaihdon kehityksestä.

Konevuokraamo Cramo Oyj:n liikevaihto säilyi kuluvan vuoden toisella neljänneksellä viime vuoden vastaavan ajan tasolla. Tosin ilman myytyjä toimintoja laskettuna Cramon liikevaihto kasvoi muutaman prosentin. Yhtiön tulos ennen veroja koheni hieman. Cramo alensi ohjeistustaan koko vuoden 2012 liikevaihdon kehityksestä.

Kuuntele juttu

image

”Vuosi 2012 alkoi positiivisissa merkeissä, mutta keväällä Etelä-Euroopan ongelmat vaikuttivat talousnäkymiin koko Euroopassa. Cramolla ei ole toimintaa Etelä-Euroopassa, mutta yleinen epävarmuus on johtanut siihen, että asiakkaat lykkäävät investointipäätöksiään. Tämä koskee myös Keski- ja Pohjois-Eurooppaa. Joillakin markkinoillamme, erityisesti Norjassa, Baltian maissa ja Venäjällä, kysyntä kuitenkin kasvaa”, Cramo-konsernin toimitusjohtaja Vesa Koivula sanoo.

”Norjan ja Itä-Euroopan tuloskehitys oli positiivinen toisella vuosineljänneksellä. Suomessa ja Ruotsissa tulos oli lähes odotustemme mukainen. Hitaan alun jälkeen Keski-Euroopan tuloskehitys parani toisella vuosineljänneksellä.”

Suomessa Cramon huhti-kesäkuun liikevaihto oli 25,6 miljoonaa euroa, kun se oli vuotta aiemmin 31,3 miljoonaa euroa. EBITA-liikevoitto oli 3,7 miljoonaa euroa, kun se oli vuotta aiemmin 4,3 miljoonaa euroa. EBITA-marginaali oli Suomessa kuluvan vuoden toisella neljänneksellä 14,4 prosenttia liikevaihdosta oltuaan vuotta aiemmin 13,6 prosenttia.

Toisella vuosineljänneksellä sekä liikevaihtoa että tulosta pienensi siirtokelpoisten tilojen valmistuksen ja räätälöityjen tilojen vuokraustoiminnan myynti maaliskuun lopussa.

Koko vuoden 2012 liikevaihto ei kasva

Cramo arvioi nyt kuluvan vuoden liikevaihtonsa olevan suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2011, kun aiemmin yhtiö arvioi vielä liikevaihtonsa kasvavan. Yhtiö pitää kuitenkin ennallaan arvionsa EBITA-marginaalinsa ja nettovelkaantumisasteensa kehittymisestä. Cramo ohjeistaa EBITA-marginaalinsa paranevan vuoteen 2011 verrattuna ja nettovelkaantumisasteensa alenevan positiivisen rahavirran ansiosta.

Cramo perustelee ohjeistuksensa muutosta lisääntyneellä markkinoiden epävarmuudella sekä siirtokelpoisten tilojen valmistuksen ja räätälöityjen tilojen vuokrausliiketoiminnan myynnillä.

”Uskon Cramon koko vuoden tuloksen paranevan edellisvuodesta huolimatta siitä, että vuoden 2012 toiseen vuosipuoliskoon liittyy edelleen epävarmuuksia”, Koivula toteaa.

Cramo-konserni 4-6 2012/4-6 2011

  • Liikevaihto milj. euroa 161,4/161,1
  • Liikevoitto (EBIT) % 7,1/7,3
  • Tulos ennen veroja milj. euroa 6,1/5,8

1-6 2012/1-6 2011

  • Liikevaihto milj. euroa 321,4/305,4
  • Liikevoitto (EBIT) % 5,9/3,8
  • Tulos ennen veroja milj. euroa 8,5/1,9
  • Omavaraisuusaste % 44,5/41,7
  • Tase milj. euroa 1 113,6/1 133,3
  • Henkilöstö (keskimäärin) 2 684/2 465

Tätä artikkelia on kommentoitu kerran

Yksi vastaus artikkeliin “Cramon liikevaihto säilyi ennallaan”

  1. Pitäisikö lähteä pois sieltä etelästä.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat