Technopoliksen tulos painui huhti-kesäkuussa
Kiinteistösijoitusyhtiö Technopoliksen liikevaihto kasvoi huhti-kesäkuussa edellisen vuoden vastaavasta jaksosta. Liikevaihdon kasvu johtui pääosin vuokrattavan pinta-alan kasvusta sekä vertailukelpoisten vuokrien noususta. Positiivista oli myös nettovuokratuottoprosentin ja taloudellisen vuokrausasteen kohentuminen vuoden takaisesta. Vuokrausaste jäi kuitenkin hieman edellisestä neljänneksestä. Sekä yrityksen virallinen IFRS-standardin mukainen tulos että EPRA:n mukainen operatiivinen tulos kuitenkin heikkenivät.

Kiinteistösijoitusyhtiö Technopoliksen liikevaihto kasvoi huhti-kesäkuussa edellisen vuoden vastaavasta jaksosta. Liikevaihdon kasvu johtui pääosin vuokrattavan pinta-alan kasvusta sekä vertailukelpoisten vuokrien noususta. Positiivista oli myös nettovuokratuottoprosentin ja taloudellisen vuokrausasteen kohentuminen vuoden takaisesta. Vuokrausaste jäi kuitenkin hieman edellisestä neljänneksestä. Sekä yrityksen virallinen IFRS-standardin mukainen tulos että EPRA:n mukainen operatiivinen tulos kuitenkin heikkenivät.
”Yhtiön kasvu jatkui vuoden toisella neljänneksellä. Kasvuvauhti on edelleen nopeaa. Tällä hetkellä käynnissä ovat yli 100 miljoonan euron kasvuinvestoinnit, joilla yhtiö laajentaa olemassa olevia kampuksiaan Jyväskylässä, Kuopiossa, Pietarissa, Tallinnassa ja Tampereella”, toimitusjohtaja Keith Silverang kertoo.
”Omien kampusten laajennusten lisäksi etsimme kasvua monikäyttäjäkiinteistöjen ostoista, joissa keskitymme strategiamme mukaisesti hyviin sijainteihin, hyvään olemassa olevaan vuokralaiskantaan sekä riittävään kokoon ja kasvupotentiaaliin. Mahdollisia kohteita on analysoitu koko Itämeren alueelta. Lisäksi etsimme kasvua monikäyttäjäkiinteistöjen ostoista ja selvitämme mahdollisuuksia toimia osaomistajana tai kiinteistöoperaattorina oman toimintamallimme mukaisesti.”
”Vuoden toista neljännestä varjostivat Euroopan velkakriisin kärjistyminen uudelleen ja elektroniikkateollisuuden uudelleenjärjestelyt. Näihin liittyvät vaikutukset ovat toteutuneet tähän asti odotetusti, eivätkä vaikuta yhtiön vuodelle 2012 annettuun ohjaukseen. Vuonna 2013 mahdolliset vaikutukset rajautuvat enintään 3 prosenttiin yhtiön vuokraamasta kokonaispinta-alasta. Yhtiön vuokrausasteet ovat pysyneet vakaina ja jossain yksiköissä jopa nousseet.”
Technopoliksen mukaan Suomen toimistovuokramarkkinoiden lähitulevaisuuden tilannetta varjostaa hienoinen epävarmuus. Tähän vaikuttaa pääasiassa vientiteollisuuden epävarmat näkymät, yhtiön asiakasyritysten julkistamat henkilöstövähennykset ja joitakin paikkakuntia koskevat nousseet toimistotilojen vajaakäyttöasteet.
Pääkaupunkiseudulla toimistotilojen vajaakäyttöasteiden lasku on pysähtynyt ja bruttovuokrat ovat hieman nousseet. Painetta vuokrien nousulle luo kiinteistöjen hoitokulujen kasvu. Prime-alueiden ulkopuolella kilpailutilanne ei kuitenkaan ole sallinut vuokrien korotuksia yli indeksikorotuksien. Technopoliksen taloudellinen vuokrausaste Suomessa oli 93,9, kun se oli vuotta aiemmin 95,4 prosenttia.
Technopolis-konserni arvioi sekä liikevaihtonsa että käyttökatteensa nousevan kuluvana vuonna 12–15 prosenttia vuoden 2011 tasosta.
Technopolis-konserni 4–6 2012/4–6 2011
- Liikevaihto milj. euroa 26,7/22,8
- Liikevoitto % 21,7/92,1
- Operatiivinen tulos milj. euroa 4,8/6,5
- Tulos ennen veroja milj. euroa 0,06/17,7
1–6 2012/1–6 2011
- Liikevaihto milj. euroa 52,1/45,0
- Käyttökate milj. euroa 25,9/22,4
- Liikevoitto % 36,0/82,3
- Operatiivinen tulos milj. euroa 12,3/11,6
- Tulos ennen veroja milj. euroa 11,6/33,2
- Nettovuokratuotto % 7,7/7,6
- Taloudellinen vuokrausaste % 94,1/93,6
- Omavaraisuusaste % 37,3/36,3
- Tase milj. euroa 1000,7/891,6
- Henkilöstö (keskimäärin) 177/146
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Technopoliksen tulos painui huhti-kesäkuussa”