Olkiluodon voimalatyöntekijöiltä puuttui veronumeroita
Kymmeniä Olkiluoto 3:n ydinvoimalatyömaalla työskenteleviä on ollut merkitsemättä veronumerorekisteriin.Viranomaisten keskiviikkoinen valvontaisku paljasti, että rekisteristä puuttui 82 työntekijää. Verohallinto tarkasti 2 251 työntekijän veronumerot, tietojen oikeellisuuden ja veronumeroiden merkitsemisen rekisteriin.

Kymmeniä Olkiluoto 3:n ydinvoimalatyömaalla työskenteleviä on ollut merkitsemättä veronumerorekisteriin.Viranomaisten keskiviikkoinen valvontaisku paljasti, että rekisteristä puuttui 82 työntekijää. Verohallinto tarkasti 2 251 työntekijän veronumerot, tietojen oikeellisuuden ja veronumeroiden merkitsemisen rekisteriin.
”Havaitut puutteet koskevat lähinnä ulkomaisia yrityksiä ja työntekijöitä”, ylitarkastaja Pekka Muinonen sanoo.
Teollisuuden Voima ja Verohallinto ohjeistavat firmoja ja niiden henkilöstöä.
”Puutteet saadaan kuntoon varmaan ihan näinä päivinä.”
Jokaisen rakennustyömaalla työskentelevän on kuun alusta lähtien pitänyt olla merkittynä veronumerorekisteriin ennen työnteon alkua. Rekisterin ansiosta tiedetään, kuka työskentelee kellekin, eikä työmaalla voi työskennellä salassa.
Tätä artikkelia on kommentoitu 4 kertaa
4 vastausta artikkeliin “Olkiluodon voimalatyöntekijöiltä puuttui veronumeroita”
Mitä sitten?
On se hirvittävää, että veronumero puuttuu muutamalta työntekijältä. Kuinka paljon veroja jää maksamatta näiltä työntekijöiltä. Todennäköisesti hyvin vähän.
Verottaja voi rangaista veronumerottomia ja poistaa heidät verohallinnon asiakasrekisteristä.
Vai muutamalta puuttui.. Alle 5 olisi ollut muutama. 82 on luvattoman paljon. Ja yksikin on liikaa. Piittaamattomuutta ja kieroa.
Työnantaja saa suuren edun, jos maksaa palkan pimeänä, koska ei tarvitse maksaa sivukuluja työntekijästä. Näin kilpailu vääristyy ja oikein toimivat yritykset eivät pysty vilunkifirmojen kanssa kilpailemaan. Usein pimeä työvoima on ulkomaalaista, jolloin suomalainen työvoima jää työttömäksi. Sitten muut suomalaiset veronmaksajat joutuvat maksamaan työttömien työttömyyskorvaukset.
En ole ulkomaalaisvastainen, mutta Suomessa kuuluu noudattaa Suomen lakia. Vastavuoroisesti varmasti suomalaisetkin voivat oppia jotain ulkomaalaisilta.
Lisäksi Olkiluodossa rakennetaan ydinvoimalaa. Jos työntekijöitä ei ole virallisissa papereissa, niin kuka vastaa työntuloksista. Kannatan ydinvoimaa, joka on turvallista. Toimivaa ydinvoimalaa ei hutiloiden rakenneta. Alkaa kuitenkin usko loppua ”suomalaiseen laatuun” ja ehkä seuraavalla kerralla täytyykin äänestää ydinvoimaa vastaan.
Jos sakko on 8-20 päiväsakkoa rikettä kohden, saiko vastaava nyt 656 päiväsakkoa (8×82)?
Vai tulkitaanko lakia niin, että riippumatta rikkeiden määrästä sakko on tuon 8-20 päiväsakkoa?
Jälkimmäisessä tapauksessahan voi jo tehdä periaatepäätöksen maksaa sakot ja jatkaa vanhaan malliin.