Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Helsinkiläinen taloyhtiö säästää kymmeniä­tuhansia euroja tuottamalla itse sähköä ja lämpöä – ”Lämmitysjärjestelmän muutos on ollut todella kannattava”

Energiankulutus hupeni reilusti, kun taloyhtiö luopui kaukolämmöstä ja vaihtoi maalämpöön, lämmön talteenottoon poistoilmasta ja aurinkosähköön.

Taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Vesa Tarvainen kellarin lämpökeskuksessa. Kuva: Timur Yilmaz HS

Helsinkiläinen taloyhtiö säästi pelkästään viime vuonna lähes 33 500 euroa sen vuoksi, että se alkoi noin kolme vuotta sitten tuottaa lämpöä ja vähän sähköäkin itse.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Helsinkiläinen taloyhtiö säästää kymmeniä­tuhansia euroja tuottamalla itse sähköä ja lämpöä – ”Lämmitysjärjestelmän muutos on ollut todella kannattava””

Viimeisimmät näkökulmat