Yrityspäivässä alan opiskelijat kuulivat yritysten ajankohtaisista asioista, pääsivät tutustumaan yritysten edustajiin sekä saivat ensikäden tietoa alan harjoittelu- ja työpaikoista. Yritysten asiantuntijat painottivat omissa puheenvuoroissaan erityisesti opiskelijoiden aktiivisuuden merkitystä työnsaantiin ja haalariharjoittelun tärkeyttä osaamisen perustana.
Kolmatta kertaa järjestettyihin Yrityspäivä-tapahtumiin eri paikkakunnilla osallistui ennätysmäärä yrityksiä. Asiantuntijapuheenvuorot sekä yritysten esittelypisteet keräsivät runsaasti aiheesta kiinnostuneita opiskelijoita. Erityisesti infra-alan toimijoiden puheenvuoroista paistoi tarve löytää uusia tekijöitä niin nuorista kuin alan konkareista.
Opiskelijoilla oli Yrityspäivän aikana mahdollisuus kysyä yritysten esittelypisteillä suoraan työ- ja harjoittelupaikoista sekä opinnäytetöistä. Nuoria kannustettiin yritysten juttusille pääsääntöisesti videoin, esittein, haalarimerkein ja karkein.
Vuorovaikutustaidot vaikuttavat
Yrityspäivän puheenvuoroissa yritysten edustajat kertoivat ajankohtaisten aiheiden lisäksi myös työ- ja harjoittelupaikoista sekä tarjolla olevista urapoluista. Teknisen osaamisen ja tietämyksen lisäksi lähes kaikki työnantajat painottivat oikeanlaista asennetta, vuorovaikutustaitoja ja aktiivisuutta.
Vuorovaikutustaidot ovat kriittisiä rakennusalalla, koska kaikki tekeminen perustuu erilaisiin yhteistyömuotoihin eri ammattilaisten kanssa.
Vuorovaikutustaidot liitettiin myös verkostoitumiseen ja opiskelijoita muistutettiin verkostoitumisen tärkeydestä. Parhaimmillaan opiskeluaikana luoduista kontakteista on merkittävää apua työelämässä.
Työnantajat korostivat asennetta monella eri tavalla. Nuorilta odotettiin halua tehdä töitä, myös fyysisesti raskasta työtä, halua oppia, halua tarttua erilaisiin tehtäviin ennakkoluulottomasti sekä työtä pelkäämätöntä ja rohkeaa otetta.
Sosiaalisten taitojen lisäksi työnantajat kehottivat nuoria haalariharjoitteluun. Oli kyseessä mikä alan tehtävä tahansa, on työmaaharjoittelusta erittäin paljon hyötyä. Suunnittelutoimistot kannustivat opiskelijoita suorittamaan työmaaharjoittelun ensimmäisen vuoden aikana ja vasta sen jälkeen hakeutumaan heille.
Tietoperustan osalta, työnantajat painottivat matemaattisten aineiden osaamisen lisäksi tietotekniikan ja jopa pelialan osaamista.
Puheenvuoroissa myös useat työantajat toppuuttelivat nuorten etenemisintoja. Heidän näkökulmastaan parhaat mahdollisuudet etenemiseen on tekijöillä, joille on muodostunut laaja-alainen käytännön osaaminen sekä vahva kokemuspohja eri työtehtävistä.
Teksti: Anne-Maarit Sepling
Video: Source