Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Skanska ja Hypo yhteistyöhön

Skanska ja Suomen Hypoteekkiyhdistys ovat kehitelleet vanhan asunnon vaihtamista uuteen helpottavan kodinvaihtoturvan. Kodinvaihtoturvassa asiakas myy vanhan asunto-osakkeensa Hypolle ja asuu siinä vuokralla, kunnes muuttaa Skanskalta ostamaansa uuteen asuntoon.

Skanska ja Suomen Hypoteekkiyhdistys ovat kehitelleet vanhan asunnon vaihtamista uuteen helpottavan kodinvaihtoturvan. Kodinvaihtoturvassa asiakas myy vanhan asunto-osakkeensa Hypolle ja asuu siinä vuokralla, kunnes muuttaa Skanskalta ostamaansa uuteen asuntoon.

Kuuntele juttu

”Kodinvaihtoturva poistaa huolen vanhan asunnon myynnistä. Uuden asunnon voi hankkia jo heti uudiskohteen myynnin alkuvaiheessa, jolloin ostetaan kaikkein halutuimmat asunnot ja jolloin sisustusmateriaaleihin ja kiintokalusteisiin on hyvät mahdollisuudet vaikuttaa”, kertoo toimitusjohtaja Markus Heino Skanska Kodeista.

Hypo maksaa vanhasta asunnosta hinnan, joka perustuu ulkopuolisen kiinteistönvälitysliikkeen arvioon. Asiakas maksaa kaupasta yhden prosentin järjestelypalkkion. Vanhan asuntonsa kauppahinnan asiakas saa Hypolta siinä vaiheessa, kun uusi asunto valmistuu. Silloin asiakas maksaa myös Skanskalle loppuosan uuden asunnon kauppahinnasta. Alkuosan hän on maksanut jo kauppaa tehdessään, mikä on nykyisen vallitsevan käytännön mukaista.

Jos uuden asunnon rakennusaikana asuntojen hinnat laskevat tai nousevat, tämä ei vaikuta asunnonvaihtajan tekemiin kauppoihin. Asiakas saa asunnostaan sovitun hinnan ja maksaa ostetusta asunnosta sovitun hinnan.

Hypon asukkaalta perimä vuokra on markkinahintaa alhaisempi. Vuokra koostuu yhtiövastikkeesta, muista asumiskuluista ja viidestä eurosta neliömetriä kohden.

Aluksi asunnonvaihtopaketti on tarjolla Skanskan valikoiduissa asuntokohteissa pääkaupunkiseudulla, jos asiakkaan vanha asunto on Hypolle soveltuva asunto-osake. On kuitenkin mahdollista, että konseptia laajennetaan muuallekin. Kodinvaihtoturva on käytössä tällä hetkellä seuraavissa Skanskan kohteissa: As. Oy Helsingin Romeo Lauttasaaressa, As. Oy Helsingin Koulutanhua Laajasalossa ja As. Oy Espoon Leppävaaran tornissa.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Skanska ja Hypo yhteistyöhön”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat