Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Maailman suurimmassa merituulipuistossa on oma asuntolautta

Tanskassa vihittiin torstaina käyttöön maailman suurin merellä toimiva tuulipuisto. Vihkimisen suoritti kruununprinssi Frederik. Jyllannin länsirannikon edustalla sijaitseva tuulipuisto tuottaa sähköä 200 000 kotitalouden kulutusta vastaavan määrän.

Tanskassa vihittiin torstaina käyttöön maailman suurin merellä toimiva tuulipuisto. Vihkimisen suoritti kruununprinssi Frederik. Jyllannin länsirannikon edustalla sijaitseva tuulipuisto tuottaa sähköä 200 000 kotitalouden kulutusta vastaavan määrän.

Kuuntele juttu

Horns Rev 2 -tuulipuisto sijaitsee noin 30 kilometrin päässä rannikosta. 91 tuulimyllyn yhteydessä on myös oman asuntolautta tuulipuiston työntekijöille, joiden päivittäinen työmatka muodostuisi muuten kohtuuttoman pitkäksi.

Tuulivoima kattaa miltei 20 prosenttia Tanskan sähkönkulutuksesta.

Energiaministeri Connie Hedergardin mukaan maailmanennätystaso ei Tanskalle kuitenkaan riitä, vaan merellä sijaitsevan tuulivoiman tuotantomäärä aiotaan lähivuosina kolminkertaistaa.

Tätä artikkelia on kommentoitu 3 kertaa

3 vastausta artikkeliin “Maailman suurimmassa merituulipuistossa on oma asuntolautta”

  1. Mikä ihmeen mittayksikkö on ”kotitalouden kulutusta vastaava määrä”? Kun ydinvoimalaa rakennetaan ilmoitetaan reilusti että sähköteho on 1600 MW ja ennustettu vuosituotanto 13 TWh. Miksei nämä mittayksiköt käy tuulivoimaloista puhuttaessa?

  2. Eikö tuo ole ihan selvä asia että jos teho on 200 000 kotitaloutta (200 k-kt) niin tuotanto on silloin 1752 M-kth eli megakotitaloustuntia. Asenteesta on kiinni tarkoittaako kotitalous kaukolämpöistä kerrostaloyksiötä vai sähkölämmitteistä omakotitaloa.

    Nyt kun sähköautot tulevat, voimalaitoksen teho voidaan ilmoittaa myös yksiköllä km/h ja tuotanto yksinkertaisesti kilometreinä. Päästään noista ikävistä pitkistä lyhenteistä.

    Vakiintumattomia yksiköitä on myös kilohellatunti (khh), kilosähkövatkaintunti (ksvh), megakännykänlataustunti (Mklh) sekä teraledinpolttotunti (Tledh).

    1. Tuulivoimasta puhuttaessa vertailukotitaloutena käytetään Ambomaalla sijaitsevaa savimajaa risuolkikatteella. Sähkön tarve on vuodessa luokkaa 1 wt (wattitunti).

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat