Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

VVO:lle valmistui lähes 1 100 vuokra-asuntoa vuonna 2011

VVO:lle valmistui vuoden 2011 aikana yhteensä 1 076 uutta vuokra-asuntoa. Näistä pääkaupunkiseudulle valmistui 965 asuntoa. Lisäksi Turkuun ja Kuopioon valmistui yhteensä 111 asuntoa. Valmistuneista asunnoista korkotukiasuntoja oli 609, välimallilla rahoitettuja asuntoja 316 ja vapaarahoitteisia 153 asuntoa.

VVO:lle valmistui vuoden 2011 aikana yhteensä 1 076 uutta vuokra-asuntoa. Näistä pääkaupunkiseudulle valmistui 965 asuntoa. Lisäksi Turkuun ja Kuopioon valmistui yhteensä 111 asuntoa. Valmistuneista asunnoista korkotukiasuntoja oli 609, välimallilla rahoitettuja asuntoja 316 ja vapaarahoitteisia 153 asuntoa.

Kuuntele juttu

”VVO on pidemmällä aikavälillä aloittanut vuosittain keskimäärin 450 asunnon rakentamisen. Tuotantomäärät voivat vaihdella huomattavastikin vuosittain. Investoimme silloin kun se on tarkoituksenmukaista ja kustannuskehitys suotuisa. Tulevaisuudessa yli puolet tuotannosta on vapaarahoitteisia vuokra-asuntoja ja vajaa puolet valtion tukemaa asuntotuotantoa”, kiinteistöjohtaja Eero Saastamoinen sanoo.

Tällä hetkellä VVO:lla on rakenteilla yhteensä 559 uutta asuntoa. Keväällä uusia vuokrataloja valmistuu Espooseen, Helsinkiin ja Tampereelle.

Espoon Suurpeltoon valmistuu uusia koteja keväällä, kun vuokratalot Piilipuuntie 25 ja Piilipuuntie 31 valmistuvat. Näihin kahteen taloon valmistuu yhteensä 127 asuntoa. Rakenteilla olevat uudet talot täydentävät hyvin alueelle viime vuonna valmistuneita kolmea VVO:n vuokratalokohdetta, joissa on yhteensä 199 asuntoa.

Helsingin Viikkiin on rakenteilla vuokrakoteja osoitteeseen Agronominkatu 1. Huhtikuussa Viikin keskustaan valmistuvaan kohteeseen tulee 66 asuntoa ja kaksi liiketilaa.

Tampereen Hervantaan on rakenteilla 87 vuokra-asuntoa osoitteeseen Tieteenkatu 8 ja 10. VVO:lla on Hervannassa reilun tuhannen asunnon kanta ja nämä huhtikuussa valmistuvat uudet asunnot vastaavat hyvin alueella olevaan pienten asuntojen kysyntään.

Korjauksiin 70 miljoonaa euroa vuosittain

Uusien vuokra-asuntojen rakennuttamisen ohella VVO korjaa aktiivisesti vanhoja asuntojaan.

”VVO:lla on noin 40 000 asuntoa ja niiden keski-ikä on noin 30 vuotta. Julkisivut, putket ja talotekniikka kestävät vain tietyn iän ja asuntokanta vaatii sen vuoksi jatkuvasti korjaustoimenpiteitä. Asukkaat edellyttävät tasokkaita ja nykyaikaisia asuntoja. Korjaustarve on joka tapauksessa niin suuri, että korjauksia joudutaan priorisoimaan markkinanäkymien, sijainnin ja liiketaloudellisin perustein. Kaikkiaan ylläpitokorjauksia ja investointiluonteisia korjauksia tehdään noin 70 miljoonalla eurolla vuosittain”, Saastamoinen toteaa.

Laajamittaisia peruskorjauksia, joissa asukkaat eivät asu remontoitavassa talossa, on käynnissä Helsingissä osoitteissa Linnankatu 11 ja Vähätuvantie 6, Vantaalla Malminiityn alueella sekä Tampereen keskustassa osoitteessa Hallituskatu 7. Edellisten lisäksi peruskorjauksia on tänä vuonna käynnistymässä Lahdessa, Hämeenlinnassa, Keravalla, Oulussa, Espoossa ja Helsingissä.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “VVO:lle valmistui lähes 1 100 vuokra-asuntoa vuonna 2011”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat