Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Tampere hakee rakentajia Vuoreskeskuksen itäisille asuinkortteleille

Tampereen uuden Vuoreksen kaupunginosan ydinkeskustaan, torialueen itäpuolelle rakennettavien asuinkorttelien toteuttajien valintaprosessi alkaa. Valintamenettely koskee viittä asuinkorttelia. Kaupunki pyytää laadukkaaseen suunnitteluun ja rakentamiseen halukkaita yritysryhmiä ilmoittautumaan 26. lokakuuta mennessä valintaprosessiin.

Tampereen uuden Vuoreksen kaupunginosan ydinkeskustaan, torialueen itäpuolelle rakennettavien asuinkorttelien toteuttajien valintaprosessi alkaa. Valintamenettely koskee viittä asuinkorttelia. Kaupunki pyytää laadukkaaseen suunnitteluun ja rakentamiseen halukkaita yritysryhmiä ilmoittautumaan 26. lokakuuta mennessä valintaprosessiin.

Kuuntele juttu

Valintaprosessin korttelirivi rajautuu idän puolelta Keskuspuistoon ja eteläpuolella sijaitsee koulukeskus. Kaavaluonnoksessa tiiviimpi rakentaminen sijoittuu torin puoleisille osille ja pienimuotoisempi rakentaminen puiston läheisyyteen.

Valituksi tulevat yritysryhmät osallistuvat korttelien kaavaluonnoksen kehittämiseen edelleen asemakaavaksi niin sanottuna kumppanuuskaavoituksena ja varautuvat myös tarvittaessa sovittamaan suunnitelmiaan yhteen parhaan lopputuloksen saavuttamiseksi. Menettelyllä pyritään korttelien laadukkaaseen suunnitteluun ja toteutukseen. Kaupunki puolestaan sitoutuu luovuttamaan tontit mukaan valituille yritysryhmille, kun asemakaava ja tonttijaot ovat tulleet voimaan.

Yritysryhmällä tarkoitetaan tässä yhteenliittymää, jossa on mukana rakennuttaja ja/tai rakennusliike, arkkitehtitoimisto ja mahdollisesti muita yhteistyökumppaneita. Vuoreksessa taide halutaan osaksi kaupunkikuvaa, ja taiteilijan mukaan ottamista suunnittelutyöryhmään jo valintaprosessissa tai ainakin myöhemmin jatkosuunnitteluvaiheessa pidetään lähtökohtana.

Ilmoittautumisen yhteydessä yritysryhmiä pyydetään ilmoittamaan toivomuksensa enintään neljästä tavoittelemastaan korttelista. Järjestäjät jakavat suunnittelukohteet yritysryhmille ottaen huomioon näiden ilmoittaman järjestyksen. Jokainen yritysryhmä laatii yhdelle Vuoreskeskuksen itäosan korttelille suunnitelmaluonnoksen valintaohjelman mukaisesti. Kaavoitus- ja toteutuskumppaneiden valinta tehdään kunkin yritysryhmän laatiman suunnitelmaluonnoksen perusteella.

Tavoitteena on löytää kaupunkikuvallisesti, arkkitehtonisesti ja asuinmiljöön kannalta laadukkaita sekä talo- että asuntotyypiltään monipuolisia ja innovatiivisia ratkaisuja kumppanuuskaavoituksen pohjaksi. Tehtävä painottuu talo- ja asuntotyyppien kehittelyyn –  asuinrakennusten rakennustyyppiä ei ole rajattu, joten ne voivat olla esimerkiksi rivitaloja, kytkettyjä paritaloja ja pienkerrostaloja. Myönteisenä nähdään kaikki ehdotuksen tekijän esittämät energiatehokkuutta parantavat ehdotukset ja innovaatiot.

Lopullinen kaupunginhallituksen valintapäätös tehdään arviointiryhmän työn ja kaupungin kiinteistötoimen tekemän esityksen pohjalta helmikuussa.

Valintaohjelman viisi korttelia kuuluvat Vuoreskeskuksen itäosan asemakaavaan, jonka luonnos on asetettu nähtäville 11. syyskuuta. Kumppanuuskaavoitushankkeena valmisteltu Vuoreskeskuksen länsiosan kaava sai lainvoiman kesäkuussa 2009. Vuoreskeskuksen kaakkoisosan kaava, jossa sijaitsee muun muassa Vuoreksen koulukeskus, sai lainvoiman syyskuussa 2009.

Koko Vuoreskeskuksen asemakaavaluonnos on hyväksytty yhdyskuntalautakunnassa vuonna 2007 jatkokaavoituksen pohjaksi. Keskusta on kaavoitettu osa-alueittain.

Nyt käynnistyneen valintaprosessin ohjelma löytyy Vuoreksen omilta nettisivuilta www.vuores.fi/suunnittelukilpailut

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Tampere hakee rakentajia Vuoreskeskuksen itäisille asuinkortteleille”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat