Näin lasi, teräs ja betoni yhdistyvät Kotkassa – ”Tämä työvaihe vei neljä kuukautta enemmän aikaa kuin mihin olimme varautuneet”
Kotkan kampus on poikkeuksellinen työmaa. Siellä runkokokonaisuudessa yhdistyvät niin lasi, teräs kuin betonikin.
Yli kahden vuoden uudistyömaa on nykyrakentamisessa harvinaisuus. Tavallista ei ole sekään, että samassa runkokokonaisuudessa yhdistyvät teräs, lasi ja betoni. Lisäksi Kotkan vanhaan satamaan rakenteilla olevan kampuksen yksi seinä liittyy kiinteästi kampuksen viereisen, samaan aikaan rakenteilla olevan tapahtumakeskuksen kaarevaan puukattoon.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot
Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Ota maksuton diginäyte
Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Näin lasi, teräs ja betoni yhdistyvät Kotkassa – ”Tämä työvaihe vei neljä kuukautta enemmän aikaa kuin mihin olimme varautuneet””