Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Näin lasi, teräs ja betoni yhdistyvät Kotkassa – ”Tämä työvaihe vei neljä kuukautta enemmän aikaa kuin mihin olimme varautuneet”

Kotkan kampus on poikkeuksellinen työmaa. Siellä runkokokonaisuudessa yhdistyvät niin lasi, teräs kuin betonikin.

Betoni- ja teräsrunkoisen rakennuksen julkisivulasien asennukset alkavat joulukuussa. Kuva: Juha Metso Kuva: © juha metso

Yli kahden vuoden uudistyömaa on nykyrakentamisessa harvinaisuus. Tavallista ei ole sekään, että samassa runkokokonaisuudessa yhdistyvät teräs, lasi ja betoni. Lisäksi Kotkan vanhaan satamaan rakenteilla olevan kampuksen yksi seinä liittyy kiinteästi kampuksen viereisen, samaan aikaan rakenteilla olevan tapahtumakeskuksen kaarevaan puukattoon.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot

Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.

Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella

Varmista avainhenkilöiden tiedonsaanti ja aloita ryhmätilaus maksuttomalla testijaksolla.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Näin lasi, teräs ja betoni yhdistyvät Kotkassa – ”Tämä työvaihe vei neljä kuukautta enemmän aikaa kuin mihin olimme varautuneet””

Viimeisimmät näkökulmat