Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Oulun pääkirjasto on rakennettu kestämään -”Hämmästyttävän hyvässä kunnossa ikäisekseen taloksi”

Oulun pääkirjasto käy läpi mittavan peruskorjauksen. Tiloja päivitetään nykyaikaan ja vastaamaan esteettömyysvaatimuksia. Rakennuksen poikkeuksellisen hyvä kunto on yllättänyt kokeneet tekijät.

Vuonna 1981 valmistuneen kirjastorakennuksen on suunnitellut Arkkitehtitoimisto Marjatta ja Martti Jaatinen. Kuva: Anna Niemelä

Oulun pääkirjaston perusparannushanke käynnistyi tarpeesta päivittää yli 40-vuotias rakennus vastaamaan nykyajan toiminnallisia, teknisiä ja esteettömyysvaatimuksia.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Oulun pääkirjasto on rakennettu kestämään -”Hämmästyttävän hyvässä kunnossa ikäisekseen taloksi””

Viimeisimmät näkökulmat