Rakennusalan ammattilainen, katso uhkaako sinun ammatissasi työttömyys

Rakennusalan työttömien määrä on kasvanut vuodessa 6,9 prosenttia. Tämä käy ilmi työ- ja elinkeinoministeriön tilastotietokantoihin perustuvasta Rakennuslehden selvityksestä.

Kuva: Anne Kurki

Työ- ja elinkeinotoimistoihin oli toukokuun 2015 lopussa ilmoittautunut yhteensä 26 306 työtöntä rakennusalan työnhakijaa, kun vuotta aiemmin määrä oli 24 610. Kasvua kertyi siis 6,9 prosenttia. Selvästi suurimmassa osassa alan ammateista työttömyys kasvoi, mutta joissakin se myös väheni.

Rakennusinsinöörejä oli kuluvan vuoden toukokuun lopussa ilmoittautunut työttömiksi yhteensä 930, kun viime vuoden toukokuussa heitä oli 879. Heidän työttömyytensä kasvoi vuodessa 5,8 prosenttia. Samaan aikaan rakennusinsinööreille avoimien työpaikkojen määrä painui 132:een vuotta aiemmasta 209:stä. Työpaikkojen määrä supistui vuoden aikana 36,8 prosenttia.

Myös lvi-insinöörien työttömyys paheni (23,8 %), mutta samaan aikaan heille avoimien työpaikkojen määrä kuitenkin kasvoi peräti 66,7 prosenttia.

Monet rakennusalan yritykset valittavat pulaa työnjohtajista. TEM:n tilastot eivät kuitenkaan tue tätä väitettä. Rakennusalan työnjohtajia oli toukokuun 2015 lopussa työttöminä 949, kun vuotta aiemmin heitä oli 877. Kasvua kertyi 8,2 prosenttia. Samalla työnjohtajille avoimien työpaikkojen määrä supistui viisi prosenttia.

Myös työntekijäpuolella työttömyysluvut pääsääntöisesti kasvoivat. Isoista ammattiryhmistä työttömien rakennustyöntekijöiden määrä kasvoi vuodessa 10,6 prosenttia, työttömien kirvesmiesten 5,6 prosenttia ja työttömien rakennusmaalareiden 6,5 prosenttia. Sen sijaan työttömien rakennusapulaisten määrä supistui 4,4 prosenttia vuodessa.

Merkille pantavaa tilastoissa on, että monien ammattinimikkeiden kohdalla työvoiman tarjonta ja kysyntä eivät selvästikään kohtaa. Tämän näkee siitä, että tietyissä rakennusalan ammateissa työttömyys on kasvanut vuoden aikana, mutta samaan aikaan myös avoimien työpaikkojen määrä on kasvanut. Näin näyttäisi olevan etenkin monissa työntekijätason tehtävissä. Esimerkiksi kun rakennustyöntekijöiden työttömyys kasvoi vuodessa yli kymmenen prosenttia, heille avoimien työpaikkojen määrä kasvoi samalla noin 90 prosenttia. Myös kirvesmiesten ja rakennusmaalareiden osalta kehitys on ollut samansuuntainen.

Olemme Rakennuslehdessä koonneet oheiseen taulukkoon rakennusalan eri ammattien työttömyysluvut ja avoimien työpaikkojen määrät toukokuulta 2015 ja vertailuluvut vuotta aiemmin. Työttömien määrässä ei ole mukana lomautettuja. Luvut on haettu työ- ja elinkeinoministeriön tilastotietokannoista. Muutosprosentit sekä taulukon lopun ”Yhteensä”-rivin luvut on laskettu Rakennuslehdessä.

 

Rakennusalan työttömät työnhakijat toukokuu 2015

AmmattiTyöttömiä työnhakijoita toukokuussa 2015Työttömiä työnhakijoita toukokuussa 2014MuutosprosenttiAvoimia työpaikkoja toukokuussa 2015Avoimia työpaikkoja toukokuussa 2014Muutosprosentti
Rakennusinsinööri930879+5,8132209-36,8
LVI-insinööri10484+23,86036+66,7
Arkkitehti135116+16,485+60
Rakennusarkkitehti8476+10,510..-
Maisema-arkkitehti3120+550..-
Kaavoitusarkkitehti76+16,7660
Yhdyskuntasuunnittelija3018+66,7..0-
Maanmittausinsinööri7151+39,2..5-
Rakennusteknikko5622+154,58..-
LVI-teknikko6866+3,058-37,5
Työnjohtaja, rakennusala949877+8,2114120-5
Isännöitsijä239208+14,91319-31,6
Viherrakentaja8167+20,92628-7,1
Viherrakennustyöntekijä8176+6,62610+160
Rakennustyöntekijä5 1504 657+10,6550290+89,7
Muurari705709-0,6389+322,2
Uunimuurari2617+52,90..-
Muu muurari3330+10..0-
Raudoittaja170166+2,45119+168,4
Betonityöntekijä188169+11,2289+211,1
Betonileikkaaja3432+6,3..11-
Sementtityöntekijä5651+9,890-
Elementtiasentaja113104+8,7227+214,3
Lattiamies, betonilattiat2528-10,768-25
Betonisekoittimenkäyttäjä15150..8-
Kirvesmies4 5164 276+5,6427259+64,9
Mittakirvesmies2627-3,759-44,4,
Sisustuskirvesmies252211+19,42919+52,6
Laudoituskirvesmies3119+63,270-
Hirsirakentaja136125+8,8....-
Puutalojen pystyttäjä6367-6,0012-
Kalusteasentaja152139+9,415747+234
Puutaloelementtien valmistaja4939+25,678-12,5
Muu kirvesmies tai rakennuspuuseppä290253+14,65141+24,4
Telineasentaja192159+20,86892-26,1
Asbestinpurkaja5346+15,23020+50
Rakennussaneeraaja9560+58,34824+50
Rakennuskoneasentaja158195-19,059-44,4
Muu rakennustyöntekijä226150+50,77347+55,3
Kattoasentaja6549+32,77471+4,2
Rakennuspeltiseppä222204+8,85034+47,1
Laatoittaja220207+6,38349+69,4
Parkettiasentaja4648-4,25..-
Muu lattianpäällystystyöntekijä6162-1,6..6-
Rappaaja6152+17,33315+120
Tasoittaja5659-5,11315-13,3,
Eristäjä159145+9,73219+68,4
Katto- ja ulkopintaeristäjä8786+1,224240
Rakennuslasittaja145158-8,21225-52
LVI-asentaja952987-3,513177+70,1
Putkiasentaja959822+16,7110108+1,9
Ilmastointiasentaja455420+8,37025+180
Rakennusmaalari2 3002 159+6,5142104+36,5
Muu rakennusmaalari9355+69,19..-
Hiekkapuhaltaja, rakennusteollisuus2319+21,17..-
Hissiasentaja3734+8,8....-
Panostaja8393-10,8..0-
Kaivostyöntekijä5435+54,3..8-
Kivenlouhija118+37,5000
Kaivoksenrakentaja98+12,5000
Maanrakennustyöntekijä414320+29,4141198-28,8
Kiveäjä50500..7-
Ratatyöntekijä10078+28,248256-81,3
Asfalttityöntekijä220179+22,9300-
Salaojittaja86+33,3000
Muu maa- tai vesirakennustyöntekijä808003638-5,3
Rakennusapulainen3 5953 759-4,4333246+35,4
Muu rakennusalan avustava työntekijä121118+2,58..-
Yhteensä26 30624 610+6,9---
Lähde: Toimiala Online/TEM/työnvälitystilasto. Työttömien määrä yhteensä sekä muutosprosentit on laskettu Rakennuslehdessä. Taulukon ..-merkki tarkoittaa, että tietoa ei ole saatu, se on liian epävarma esitettäväksi tai se on salassapitosäännön alainen.

 

Tätä artikkelia on kommentoitu kerran

Yksi vastaus artikkeliin “Rakennusalan ammattilainen, katso uhkaako sinun ammatissasi työttömyys”

  1. En tiennyt, että salaojittajia on olemassa. Taitaa olla melko uusi juttu. Selittäisi ainakin sen, miksi vanhoissa taloissa aina suunnitelmien mukaiset salaojat on jäänyt rakentamatta. Ei ole ollut salaojittajia.

Vastaa

Tilaa uutiskirje

Kooste rakennusalan tärkeistä uutisista sähköpostiisi kolmesti viikossa. Saat myös kutsuja Rakennuslehden tapahtumiin. Lisätietoja

Kooste rakennusalan tärkeistä uutisista sähköpostiisi kolmesti viikossa. Saat myös kutsuja Rakennuslehden tapahtumiin.

Anna sähköpostiosoitteesi