Tutustu nyt Rakennuslehteen 1 kk veloituksetta!

Säkylän kasarmit remontoidaan perusteellisesti – vanhoihin rakenteihin kätkeytyi monia yllätyksiä

Neljä kasarmia saa käynnissä olevan peruskorjauksen yhteydessä uuden ilmanvaihdon. Yli viisikymmenvuotiaat betonirakenteet ovat kohtuullisessa kunnossa, mutta niitä on purettava talotekniikan reittien takia.

Säkylän kasarmit Kuva: Vesa Tompuri

Puolustusvoimilla on käytössään 76 kasarmia, joista vanhimmat ovat yli satavuotiaita. Valtaosa on rakennettu 1960- ja 1970-luvulla, ja useimmat niistä suunnitteli arkkitehti Pekka Rajala. Merkittävä osuus varuskuntien arkkitehtuurissa on myös professori Osmo Lapolla. Useimpien 1960-luvun varuskuntien, myös Säkylän, keskusaukio ja muut kuin kasarmirakennukset ovat hänen suunnittelemiaan.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu Rakennuslehteen digininä: 1 kk / 0 €.

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Säkylän kasarmit remontoidaan perusteellisesti – vanhoihin rakenteihin kätkeytyi monia yllätyksiä”

Viimeisimmät näkökulmat