Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Kaloja varten tehdään lähes kilometrin mittainen ohitusuoma yhdellä Suomen suurimmista padoista – ”Ei tällaista ole ennen tehty, ei Suomessa eikä maailmalla”

Kemijoki oy jätti torstaina lupahakemuksen Taivalkosken ohitusuomasta. Suunnitelma on vastaus kasvavaan suojelupaineeseen.

Taivalkosken voimalaitos on alajuoksulta laskettuna toinen Kemijoen lukuisista padoista. Nyt sen ohi suunnitellaan uomaa kaloille. Kuva: Hannu Vallas

Suomen pisimpään jokeen Kemijokeen aiotaan rakentaa kaloja varten suuri vesivoimapadon ohittava uoma.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu Rakennuslehteen digininä: 1 kk / 0 €.

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Kaloja varten tehdään lähes kilometrin mittainen ohitusuoma yhdellä Suomen suurimmista padoista – ”Ei tällaista ole ennen tehty, ei Suomessa eikä maailmalla””

Viimeisimmät näkökulmat