Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Keskuskauppakamari varoittelee viherpesusta – markkinoinnin ympäristölupaukset on pystyttävä näyttämään myös toteen

Markkinoinnissa yleisesti käytettyjä ilmaisuja ovat muun muassa vihreä, hiilineutraali, fossiilivapaa, kestävä, ilmastoystävällinen ja ympäristöystävällinen, joita voi kuitenkin olla vaikea näyttää toteen.

Ympäristö- ja hiilineutraaliusteemat ovat viime vuosina saaneet jalansijaa myös asuntomarkkinoilla. Tuotteista annetut ympäristölupaukset on kuitenkin pystyttävä näyttämään myös toteen. Kuva: Aake Roininen

Erilaisten ympäristöväittämien ja vihreiden tuotelupausten käyttö on lisääntynyt viime vuosina markkinoinnissa ja ilmiö näkyy selvästi myös rakennusalalla.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Keskuskauppakamari varoittelee viherpesusta – markkinoinnin ympäristölupaukset on pystyttävä näyttämään myös toteen”

Viimeisimmät näkökulmat