Kokeile kuukausi maksutta

Rakennusalan työehtoneuvotteluissa ei vielä ratkaisua – Ensimmäinen lakko uhkaa alkaa puolentoista viikon päästä

Rakennusliitto on vauhdittanut työehtosopimusneuvotteluja lakkovaroituksilla.

Viime vuosi oli hyvä betoniyrityksille. Varsinkin asuntorakentaminen imi elementtejä. Nyt markkinatilanne on rauhoittunut ja elementtien toimitusajat sen takia lyhentyneet. Kuva: Liisa Takala

Rakennusalan työehtosopimusten sopimuskausi päättyy tänään 28. helmikuuta. Neuvotteluja on käyty kahdeksalla yleissitovalla sopimusalalla helmikuun alusta alkaen.

Rakennusteollisuus RT:n mukaan tulokseen ei ole vielä päästy kaikissa alakohtaisissa neuvotteluissa.

Tämä artikkeli on tarjolla vain Rakennuslehden tilaajille

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Rakennusalan työehtoneuvotteluissa ei vielä ratkaisua – Ensimmäinen lakko uhkaa alkaa puolentoista viikon päästä”

Viimeisimmät näkökulmat