Yrityssaneerausta hakevalla Lehto Groupilla on velkaa kymmeniä miljoonia – Yhtiö suunnittelee siirtyvänsä kokonaan pois rakentamisesta
Lehto Group yrittää selviytyä kymmenien miljoonien eurojen veloista hakeutumalla yrityssaneeraukseen. Rakentaminen on jo loppunut, kun keskeiset tytäryhtiöt on asetettu konkurssiin.
Yrityssaneerausta koskevan hakemuksen mukaan Lehto Groupin taseessa oli viime vuoden lopussa vierasta pääomaa yhteensä 39,22 miljoonaa euroa. Yhtiön velkamäärän arvioidaan kasvavan vielä lisää, kun yhtiön tytäryhtiöiden puolesta annetut takausvastuut realisoituvat.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot
Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella
Varmista avainhenkilöiden tiedonsaanti ja aloita ryhmätilaus maksuttomalla testijaksolla.
Tätä artikkelia on kommentoitu kerran
Yksi vastaus artikkeliin “Yrityssaneerausta hakevalla Lehto Groupilla on velkaa kymmeniä miljoonia – Yhtiö suunnittelee siirtyvänsä kokonaan pois rakentamisesta”
No nythän se näyttää onnistuvan… siirtyminen kokonaan pois rakentamisesta.