Savonlinnan teknologiapuisto käyttöön keväällä
Savonlinnan uuden teknologiapuisto Nohevan ensimmäiset toimitilat otetaan käyttöön jo keväällä. Noheva 1:een valmistuu noin 1 600 neliömetrin tilat yrityksille, jotka keskittyvät kemiallisen puunjalostuksen teknologioihin ja palveluihin. Urakkasopimukset kirjoitettiin maanantaina.

Ensimmäisessä vaiheessa tiedepuistoon syntyy noin 150 teknologia-alan työpaikkaa, joista yli kolmannes on uusia.
Noheva 1:n kokonaiskustannukset ovat noin kolme miljoonaa euroa, josta viidesosa on saatu investointiavustuksena Etelä-Savon TE-keskuksesta.
Tiedepuisto-hanketta vetävät kaupungin omistama Savonlinnan Teknologiapuisto ja Andritz, joka on sellu- ja paperiteollisuuden järjestelmä- ja laitetoimittaja.
Noheva pyrkii maan johtavaksi puunjalostuksen teknologioita kehittäväksi yritys- ja osaamiskeskittymäksi. Savonlinnaan aiotaan rakentaa vuoteen 2013 mennessä noin 5 000 neliömetrin toimitilat, joihin sijoittuisi noin 15 yritystä ja 200 uutta työpaikkaa.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Savonlinnan teknologiapuisto käyttöön keväällä”