Vantaa toteuttaa 264 asuntoa pitkäaikaisasunnottomille
Vantaa on saanut valmiiksi valtion edellyttämän suunnitelman kaupungin pitkäaikaisasunnottomuuden puolittamisesta vuoteen 2011 mennessä. Suunnitelmassa ehdotetaan toteutettavaksi yhteensä 264 asuntoa 18 eri hankkeen kautta. Kustannusarvio hankkeille on noin 30 miljoonaa euroa. Kaikkiaan Vantaalla on noin 500 asunnotonta, joista 170 on pitkäaikaisasunnotonta.

Eniten asuntoja rakennetaan mielenterveyskuntoutujille ja asunnottomuuden uhan alaisille. Hankkeista kolmasosa toteutetaan kaupungin omana tuotantona ja loput yhdessä eri yhteistyökumppaneiden kanssa. Vantaa sopii toukokuun loppuun mennessä valtion kanssa toimenpiteiden rahoituksesta aiesopimuksessa.
Jo vuosina 2008-2009 Vantaalle valmistuu sekä olemassa olevien palvelutalojen toimintaa muuttamalla saadaan asumis- ja palvelutaloihin noin 30 paikkaa vaikeasti asutettaville. Vuonna 2009 valmistuu myös kaupungin omana hankkeena 15 yksiön tuetun asumisen yksikkö Osmankoti. Y-säätiö toteuttaa ensi vuonna 30 asunnon mielenterveyskuntoutujien asumisyksikön Asolaan.
Asunnottomien määrä Vantaalla on viime vuosina vähentynyt noin sadalla. Asunnottomista yli vuoden asunnottomina olleita on 40 prosenttia. Vuosina 2005-2007 yhteensä 825 asunnotonta on saanut kunnallisen vuokra-asunnon Vantaalla ja 580 on saanut vuokra-asunnon yleishyödyllisten vuokranantajien asunnoista.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Vantaa toteuttaa 264 asuntoa pitkäaikaisasunnottomille”