Pietariin kaavaillaan kolmea uutta yrityspuistoa
Colliers International on tehnyt sopimuksen israelilaisen kehitysyhtiön Europortin kanssa kolmen vapaan maa-alueen etsimisestä yrityspuistojen rakentamista varten Pietarissa. A-luokan yrityspuistojen laajuudeksi on suunniteltu 12-25 hehtaaria ja niiden toivotaan sijaitsevan kehätien pohjois-, itä- ja eteläpuolilla. Asiasta kertoi The St. Petersburg Times.

Asiantuntijoiden mukaan Europortin on vaikea löytää Pietarista myynnissä olevia maa-alueita, joiden neliöhinta liikkuu 100-150 dollarissa, mitä pidetään yrityspuistojen kannattavuuden edellyttämänä hintatasona. Europortin Pietarin projektit valmistuvat 7-10 vuoden aikana.
Europortin neljän suurimman omistajan omistusosuus yhtiöstä on 59,5 prosenttia. Yksi näistä pääomistajista on ranskalainen Societe Generale Bank.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Pietariin kaavaillaan kolmea uutta yrityspuistoa”