Kustannuskriisi uhkaa kotien rakentamista kehitysvammaisille
Tonttien ja pienten asuntojen hintojen nousu uhkaa suunnitelmia siirtää kehitysvammaisia laitoksista omaan kotiin. Tavoitteena oli rakentaa vuosittain 600 uutta asuntoa kehitysvammaisille, mutta ohjelman ensimmäisenä vuotena näyttää syntyvän vain noin 350.

– Hyvä alku, mutta, sanoo kehittämispäällikkö Susanna Hintsala Kehitysvammaliitosta.
Hän toivoo lisää rahaa sekä asuntojen rakentamiseen että kehitysvammaisten asumistukijärjestelmään.
Liiton opintopäivillä Lahdessa esitettiin vaihtoehdoksi sitä, että kehitysvammaisille osoitettaisiin vanhoja pienasuntoja ja samaan aikaan vahvistettaisiin lainmuutoksella mahdollisuuksia henkilökohtaiseen apuun.
Kehitysvammaisten Palvelusäätiö on vuodesta 2005 kokeillut niin sanottua päämiestoimintaa, jossa kehitysvammainen on oman elämänsä päämies ja saa tarvitsemansa avustajapalvelut.
Harjavaltalainen Samuli Palmu kertoi käyvänsä avustajan kanssa esimerkiksi vaateostoksilla. Hän tarvitsee tukea myös paperitöissä, harrastuksissa ja sosiaalisessa toiminnassa.
Päämiestoimintaa pyöritetään nyt Harjavallassa, Hyvinkäällä, Raumalla ja Kälviällä.
Suomessa on kaikkiaan 40 000 kehitysvammaista.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kustannuskriisi uhkaa kotien rakentamista kehitysvammaisille”