Sienirihmastosta haastaja mineraalivillalle
23-vuotias amerikkalainen insinööri Eben Bayer voitti kansainvälisen Green Challenge 2008 -kilpailun. Hänen sienirihmastosta kehittämänsä lämpöeristemateriaali valittiin voittajaksi parhaan rakennusmateriaalin sarjassa Amsterdamissa syyskuun lopussa. Kilpailun raati luonnehti Greensulate-eristettä rakennusteollisuuden mullistavimmaksi uutuudeksi.

23-vuotias amerikkalainen insinööri Eben Bayer voitti kansainvälisen Green Challenge 2008 -kilpailun. Hänen sienirihmastosta kehittämänsä lämpöeristemateriaali valittiin voittajaksi parhaan rakennusmateriaalin sarjassa Amsterdamissa syyskuun lopussa. Kilpailun raati luonnehti Greensulate-eristettä rakennusteollisuuden mullistavimmaksi uutuudeksi.
Puolen miljoonan euron suuruisen palkkiosumman avulla Bayer uskoo saavansa kaupallisen tuotteen valmiiksi kahdessa vuodessa.
Bayer kerää jätteitä teollisuudesta ja maanviljelijöiltä, ja kehittää eristemateriaaleja niiden pohjalta. Bayer on laskenut, että hänen keksintönsä säästää ainakin 14 miljardia kiloa hiilidioksidia vuodessa.
Bayerin vetämän Ecovative Designin kehittämää, patentoitua Greensulate-tuotetta testataan jo. Ennen kuin tuote pääsee kauppojen hyllyille, sen tulee kuitenkin täyttää American Society for Testing and Materials -normit, jotka vaativat että tuote on myös kosteutta ja korkeita lämpötiloja kestävä. Testeissä on jo käynyt ilmi, että Greensulate kestää yli 600 asteen kuumuutta.
Bayer ja yrityskumppani Gavin McIntyre saivat kimmokkeen ekologiseen eristeen kehittämisestä, koska markkinoilta ei löytynyt uusiutuvaa, biologisesti hajoavaa eristemateriaalia. He käyttivät kolmea perusainetta: mycelium-sienen rihmastoa, perliittiä ja kierrätettyä sanomalehtipaperia. Nämä he lisäsivät veden ja vetysuperoksidin liuokseen, jonka he kaatoivat 18 kertaa 18 senttimetrin suuruiseen muottiin. Muottia pidettiin pimeässä.
Mycelium kasvoi ja käytti hyväkseen jätepaperin luonnollisia hiilihydraatteja samalla kun seos paisui niin että se täytti muotin. Perliitti kehitti seokseen pieniä, eristäviä ilmakuplia. Valmis laatta kuumennettiin lopuksi noin 43 asteen lämmössä niin, että siitä saatiin kaikki kosteus pois. Kuumennuksella varmistettiin myös, etteivät homeen ja sienirihmastojen itiöt pystyisi lisääntymään.
Nyt tehtävien mittavimpien testien aikana selvitetään myös, pysyvätkö paneelit vapaana homeesta siinäkin tapauksessa, että ne jostain syystä kostuvat.
Bayerin mukaan lähes minkä kokoinen paneeli tahansa pystytään ”kasvattamaan” 5-14 päivän kuluessa. Paneelien tuotanto on halpaa eikä hinta riipu öljyn hinnasta, koska sitä ei tuotteesta löydy. Hinta halpenee entisestäänkin kun perliitti korvataan riisin kuorilla, jotka ovat noin 10 kertaa perliittiä halvempia. Yhdysvalloissa ne ovat maatalousjätettä ja maksavat noin viisi dollaria tonnilta.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Sienirihmastosta haastaja mineraalivillalle”