Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Kenian tuulipuistojätistä povataan vihreää mallioppilasta

Ajatus Afrikan suurimmasta tuulipuistosta sai alkunsa telttailevan turistin turhautumisesta. Keniaan, Turkanajärven rannalle leiriytynyt tanskalaismies taisteli saadakseen asumuksensa pysymään pystyssä, mutta kerta toisensa jälkeen puhuri kaatoi teltan. Matkamies kertoi kokemuksistaan maanmiehelleen, jonka työskenteli tuulivoiman parissa. Siitä idea lähti.

Ajatus Afrikan suurimmasta tuulipuistosta sai alkunsa telttailevan turistin turhautumisesta. Keniaan, Turkanajärven rannalle leiriytynyt tanskalaismies taisteli saadakseen asumuksensa pysymään pystyssä, mutta kerta toisensa jälkeen puhuri kaatoi teltan. Matkamies kertoi kokemuksistaan maanmiehelleen, jonka työskenteli tuulivoiman parissa. Siitä idea lähti.

Kuuntele juttu

Nyt, seitsemisen vuotta myöhemmin, Pohjois-Keniaan on suunnitteilla 365 voimalan tuulipuisto. Puisto on syntynyt eurooppalaisten ja afrikkalaisten yritysten yhteistyönä. Kun laitos on kahden vuoden päästä valmis, se levittäytyy 165 neliökilometrin alueelle.

Hintalapussa lukee tuolloin arviolta 727 miljoonaa euroa. Hintaan sisältyy satoja kilometrejä pitkä voimalinja, joka yhdistää puiston Kenian valtakunnan verkkoon.

Vihreää kasvua köyhien hyväksi

Telttailijan painajaisesta tuli näin tuulivoimainsinöörin unelma. Jadenvihreälle Turkanajärvelle syöksyy vuorilta äkäistä ilmaa 11 metrin sekuntivauhdilla.

”Nopea ja tasainen tuuli luo täydelliset olosuhteet tuulivoimalle. Ne ovat jopa paremmat kuin Pohjanmeren merituulipuistoissa”, kuvailee YK:n ympäristöohjelman johtaja Achim Steiner.

Jos viimeisetkin tarvittavat rahat saadaan kasaan ja projekti onnistuu, Kenian tuulipuistosta tulee kestävän kehityksen mallioppilas.

Hankkeen kannattajien mukaan voimala olisi väkevä todiste siitä, että taloudellinen kasvu voi olla ympäristöystävällistä ja parantaa köyhien elämänlaatua.

”Se osoittaa täsmälleen, miten hyvät mahdollisuudet vihreällä energialla on menestyä Afrikassa”, Steiner hehkuttaa.

Brasiliassa, Rio de Janeirossa, alkaa ensi viikolla kestävän kehityksen huippukokous. Kokouksen toinen erityisteema on nimenomaan kasvun lisääminen ekologisilla ja köyhyyttä vähentävillä keinoilla.

Elämä mullistuu suuntaan tai toiseen

Pohjois-Kenian Turkanan alue on yksi koko Afrikan kuumimmista ja autioimmista. Lähes kaikki seudun asukkaista elävät köyhyysrajan alapuolella. Heimolaisilla ei ole sähköä, juoksevaa vettä tai puhelimia.

Tuulivoimaloiden saapuminen muuttaa radikaalisti satojen karjasta elantonsa saavien ihmisten elämää. Heti aluksi he joutuvat siirtämään kylänsä muualle huoltotien alta.

Hankkeen takana oleva Lake Turkana Wind Power on kuitenkin luvannut tukea paikallisia asukkaita noin puolellatoista miljoonalla eurolla vuodessa seuraavien 20 vuoden ajan.

Alueella aloitellaan myös muita isoja energiaprojekteja. Kenian kansallismuseoiden johtaja, syntyperäinen wajirilainen Hassan Wario pelkää, että buumi hyödyttää ensisijaisesti rikasta eliittiä.

Näyttäviin afrikkalaiskoruihin sonnustautunut isoäiti Agnes Ngare ei ole yhtä huolissaan.

”Toivon, että lapseni ja lapsenlapseni pääsevät kouluun ja voivat valita millaisen elämän elävät. Jos meille tulee sähkö, voisin kuunnella radiota, soittaa kännykällä ja katsoa televisiota.”

Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa

2 vastausta artikkeliin “Kenian tuulipuistojätistä povataan vihreää mallioppilasta”

  1. ”Se osoittaa täsmälleen, miten hyvät mahdollisuudet vihreällä energialla on menestyä Afrikassa”, Steiner hehkuttaa.

    Steiner ei ole ilmeisesti lukenut lehtiä, kuten Der Spiegelia. Tuulivoima on flopannut joka ainoassa maailmankolkassa, en usko että Kenia tekisi poikkeusta. Eikä ihme että tuulivoima floppaa, koska jo fysiikanlait määrävät tämän. Tuulivoima tuotto on aivan liian lapsellinen vakavastiotettavaan energiantuotantoon.

    ”Alueella aloitellaan myös muita isoja energiaprojekteja. Kenian kansallismuseoiden johtaja, syntyperäinen wajirilainen Hassan Wario pelkää, että buumi hyödyttää ensisijaisesti rikasta eliittiä.”

    No yleensähän se näin menee viherenergiaprojektien kanssa. Valtion tuet keplotellaan ja jäljelle jää iso kasa ropelleja, joita pitäisi vielä huoltaakin, eikä kellään ole varaa. 70-luvun öljykriisin jäjiltä noita ropelleja on ruostumassa mm. Hawajilla.

    Toki nollaenergiaropelleja on kiva rakennella tukien voimin, Euroopassa ja USAssa veronmaksajat maksavat koko lystin. Luulenpa että EU on valjastettu näidenkin Kenian-projektien maksajaksi.

    Ps. Jos seuraa viheryhtiöitä pörsissä, miksi osakkeet laskevat kuin lehmän hännät? Eikö vihervallankumous tullutkaan?

  2. Hyvä hankehan tämä on. Aivan loistava. Uusiutuvan energian läpimurto on käynnissä.

    Euroopan talouskriisi on jarruttanut investointeja, mutta huomattavaa on että edes ankara ksriisi ei ole kyennyt pysäytämään kehitystä. Suomessakin on nyt voimakas kiihdytysvaihe käynnissä tuulivoimainvestoinneissa. Tuulivoiman kapasiteetti luultavasti moninkertaistuu hyvin lyhyessä ajassa.

    Eurooppalaiset uusiutuvan energian laitteiden valmistajat ovat ankarassa kilpailussa aasialaisten uusiutuvan energian sektorin valmistajien kanssa. Kiinalaiset esim panttaavat luonnonvarojaan joihin kiinalla on lähes monopoli. Uusiutuvan energian investointikustannukset tulevat laskemaan vielä aika paljon. Samalla kun voimaloiden yksikkökoko kasvaa, siksi laskee hinta suhteessa laitoskokoon. Mutta lisäksi myös teknologian kehitys aiheuttaa investointien halpenemista tuotantotehoyksikköä kohden. Kolmas asia joka hyödyttää investointeja on alan kasvavan investointivolyymin tuttamat hyödyt infrastruktuurissa jayhteiskunnan kyvyssä vastata rakentamisen vaatimiin prosesseihin kuten lupiin ja suunnitteluun. Myös rahoitus helpottuu kun asia saa yleistä hyväksyntää ja uusiutuvaan energian tuotantoon panostaminen ollaan nyt jo suurten toimijoiden taholla havaittu kannattavaksi. Toimijat ovat katsoneet että enää ei ole varaa olla lähtemättä mukaan. Alkaa olla niin että jos energia-alan tai metsäalan toimija ei panosta uusiutuvaan energiaan, niin se tulkitaan yrityksen arvoa alentavaksi singnaaliksi.

    Sama koskee niin tuuli- aurinkosähkö ja aurinkolämpö- biokaasu- ja geotermisen energian laitoksia. Kaikki nämä kannattaa käyttää hyväksi ja yhdistellä polttoaine ja energiatuotantoa yhdyskuntien ja liikenteen energiatarpeen kattamiseksi niin paljon uusiutuvalla energialla kuin mahdollista. Nyt on syntymässä alan yritysten alueellisia keskittymiä. Tällä tavoin saadaan kasvavaa yritystoimintaa jolla on kotimaista tuotantoa ja työtä luova vaikutus. Näin edistämme kestävää taloutta ja kestävää luonnonvarojen käyttöä ja jarrutamme siten ilmastonmuutosta.

    Jos joku väittää että tämä ei kannata, kyse on siitä että ei kannata vastuuta ympäristöstä ja tulevaisuudesta eikä liioin siitäkään että jokaisella suomalaisella olisi työpaikka ja asiat jotensakin vakaalla pohjalla.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat