Espoonkruunu on nyt Espoon Asunnot Oy
Patentti- ja rekisterihallitus on rekisteröinyt Espoonkruunu Oy:n toiminimen muutoksen. Uusi toiminimi on Espoon Asunnot Oy. Nimenmuutoksesta päätti ylimääräinen yhtiökokous 21. kesäkuuta 2012.

Patentti- ja rekisterihallitus on rekisteröinyt Espoonkruunu Oy:n toiminimen muutoksen. Uusi toiminimi on Espoon Asunnot Oy. Nimenmuutoksesta päätti ylimääräinen yhtiökokous 21. kesäkuuta 2012.
Yhtiö perustelee nimen vaihtamista sillä, että Espoonkruunu nimenä ei kuvaa yhtiön toimintaa eikä ole suomen kielen oikeinkirjoitussääntöjen mukainen. Lisäksi yhtiö helposti kytketään valtion omistamaan Kruunuasunnot Oy:öön.
Toiminimeä lukuunottamatta yhtiön toiminta ei muutu. Uusi toiminimi otetaan yhtiön viestinnässä käyttöön vaiheittain. Yhtiö on rekisteröinyt aputoiminimen Espoonkruunu, mikä mahdollistaa entisellä nimellä toimimisen.
Tätä artikkelia on kommentoitu 4 kertaa
4 vastausta artikkeliin “Espoonkruunu on nyt Espoon Asunnot Oy”
Oli jo aikakin vaihtaa – toivottavasti negatiivisuus häviää samaten. Onnea ja menestystä toimintaanne!
Valitettavasti en ymmärrä miksi nimi piti vaihtaa. Aikoinaan kun nimi yhtiölle valittiin kuvasi se Espoon vaakunaan liittyvää kruunua ja erisnimeä Espoonkruunu on myös SUOMEN KIELTÄ, Hannu J. Mäkinen (Espioonkruunu Oy:n ensinmäinen hallituksen puheenjohtaja
oletteko tietoisia että espoonkruunu nyt kyylää luottotietoja,minulla itsellä on omatieto palvelu jonka olen maksanut vuoden kerrallaan,niin heti tulee sähköposti jos joku on yrittänyt udella luottotietoja,olen asunut kohta 10 vuotta espoonkruunun asunnossa nyt se on alkanut taas penkomaan luottotietoja.voiko se jatkuvasti penkoa niitä,he ovat kerran kysyneet kun olen muuttanut ja nyt kun nimi vaihtiu niin penkovat edelleen.voisko joku vastata tähän.eikö se ole eräänlainen rikos.
Synkkä näkemys, mutta ei se sisältö parane, vaikka etiketin vaihtaa.