Kampin kauppakeskukselle varmistui 240 miljoonan jälleenrahoitus
Kiinteistövarainhoitoyhtiö Cornestone Real Estate Advisers on varmistanut 240 miljoonan jälleenrahoituksen Kampin kauppakeskuksen lainoille tanskalaiselta finanssiyhtiö Nykreditiltä. Cornerstone hallinnoi Cornerstone Nordic Retail Fund -rahastoa, joka osti Kampin huhtikuussa 2008.

Kiinteistövarainhoitoyhtiö Cornestone Real Estate Advisers on varmistanut 240 miljoonan jälleenrahoituksen Kampin kauppakeskuksen lainoille tanskalaiselta finanssiyhtiö Nykreditiltä. Cornerstone hallinnoi Cornerstone Nordic Retail Fund -rahastoa, joka osti Kampin huhtikuussa 2008.
Nykredit rahoitti vuonna 2008 Cornerstonen kauppaa 240 miljoonan euron lainalla, joka erääntyy joulukuussa 2014. Nykreditin uusi samansuuruinen laina erääntyy syyskuussa 2017. Uuden lainan alkumarginaali on 1,5 prosenttia ja se sisältää mahdollisuuden käyttöomaisuusinvestoihin, jotta rahasto voisi investoida uusiin Kampin kehitysprojekteihin.
“Meillä on meneillään tai suunnitteilla useita kehitysprojekteja Kampissa. Uusimpana vuokrasopimus Stadiumin kanssa 1400 neliömetrin myymälästä. Tämä lisää Kampin kävijämäärää ja pienentää tilojen vajaakäyttöasteen 2 prosenttiin”, Cornerstonen Suomen maajohtaja Tuomas Sahi sanoo.
Kauppakeskus Kamppi avattiin maaliskuussa 2006. Kampissa on noin 35 000 neliömetriä vuokrattavaa liiketilaa kuudessa kerroksessa. Kampissa vierailee vuosittain 35 miljoonaa kävijää, keskuksen myynti on 247 miljoonaa euroa ja nettotuotto yli 12 prosenttia.
“Vaikka Kamppi ostettiin juuri ennen finanssikriisiä, on se menestynyt erinomaisesti. Nykredit on ollut yhteistyössä Kampin kanssa siitä lähtien, kun Nordic Retail Fund osti sen huhtikuussa 2008. Kampin vuokralaisten muodostama kokonaistarjonta, vuokratuotot ja tulos ovat kehittyneet tasaisesti, joten uskomme Cornerstonen jatkavan hyvin valitulla linjalla. Siksi jatkamme mielellämme yhteistyötä Nordic Retail Fundin merkittävän sijoituskohteen kanssa ulottamalla rahoituksen syyskuulle 2017”, Nykreditin kansainvälisestä yrityspankkitoiminnasta vastaava johtaja Claus Frogner kertoo.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kampin kauppakeskukselle varmistui 240 miljoonan jälleenrahoitus”