Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Koneen uusi teknologia mahdollistaa hissit jopa kilometrin korkeuteen

Hissejä ja liukuportaita valmistava Kone on julkistanut uuden, korkeisiin rakennuksiin tarkoitetun hissiteknologian. Uusi teknologia mahdollistaa tulevaisuudessa jopa kilometrin pituisen yhtäjaksoisen hissimatkan, mikä on tuplasti enemmän kuin tänä päivänä.

Hissejä ja liukuportaita valmistava Kone on julkistanut uuden, korkeisiin rakennuksiin tarkoitetun hissiteknologian. Uusi teknologia mahdollistaa tulevaisuudessa jopa kilometrin pituisen yhtäjaksoisen hissimatkan, mikä on tuplasti enemmän kuin tänä päivänä.

Kuuntele juttu

image

Koneen mukaan sen uusi UltraRope-hissiköysi eliminoi tavanomaisten teräsköysien rajoitukset  ja avaa uusia mahdollisuuksia korkeiden rakennusten suunnittelussa. Uuden hissiköyden hiilikuituydin ja korkeakitkainen pinnoite takaavat erittäin kevyen rakenteen, mikä tarkoittaa tuntuvaa pienennystä hissin liikkuviin massoihin, jotka koostuvat muun muassa nostoköysistä, tasausköysistä, vastapainosta, hissikorista sekä matkustajista. Nostoköysien osuus hissin liikkuvista kokonaismassoista on huomattava, joten UltraRope-köyden tarjoamat hyödyt moninkertaistuvat nostokorkeuden kasvaessa.  

Uusi hissiköysi on Koneen mukaan erittäin luja ja sillä on erinomainen kulumiskestävyys. Myös korkeiden rakennusten huojumisesta aiheutuvat hissin käyttökatkot vähenevät, sillä hiilikuidun ominaistaajuus on täysin eri kuin teräksellä ja useimmilla muilla rakennusmateriaaleilla. Kone lupaa uudelle nostoköydelle vähintään kaksinkertaisen käyttöiän tavanomaiseen teräsköyteen verrattuna. Lisäksi erikoispinnoitteen ansiosta köysi ei vaadi voitelua, mikä pienentää ympäristövaikutuksia entisestään.

”Tämä innovaatio muuttaa merkittävästi hissiteollisuuden korkeimpien rakennusten markkinaa maailmanlaajuisesti”, Koneen toimitusjohtaja Matti Alahuhta toteaa.

Koneen uuden hissiköyden kehitys- ja testausympäristönä on käytetty sekä oikeita hissejä että simulointeja laboratorio-olosuhteissa yhtiön tutkimus- ja kehitysyksiköissä Suomessa. Ratkaisua on testattu vuodesta 2010 lähtien Koneen Tytyrin T&K-keskuksessa, missä yli 300 metriä pitkä maanalainen hissien testauskuilu on rakennettu toiminnassa olevan kalkkikaivoksen yhteyteen. Esimerkkejä lukuisista testatuista ominaisuuksista ovat muun muassa vetolujuus, taivutuksen kestävyys sekä materiaalin vanheneminen.

Council on Tall Buildings and Urban Habitatin mukaan yli 200-metrisiä rakennuksia on tällä hetkellä rakenteilla tai suunnitteilla yli 600 kappaletta. Maailmassa on tällä hetkellä kolme yli 500-metristä rakennusta ja tätä korkeampia rakennuksia on suunnitteilla tuleville vuosille parisenkymmentä. Tämän lisäksi maailmassa on Koneen mukaan noin 3 000 rakennusta, jotka voivat hyötyä uuden hissiköyden tuomista eduista modernisoinnin kautta.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Koneen uusi teknologia mahdollistaa hissit jopa kilometrin korkeuteen”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat