Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Rakennuslehti: Viidesosalta rakennustuotteita puuttuu vielä CE-merkintä

Rakennuslehden toukokuussa tekemän kyselyn mukaan CE-merkintä puuttuu viidesosalta niistä rakennustuotteista, joille se tulee 1.7.2013 pakolliseksi. Kyselyyn vastasi 81 rakennustuotteita valmistavaa yhtiötä.

Rakennuslehden toukokuussa tekemän kyselyn mukaan CE-merkintä puuttuu viidesosalta niistä rakennustuotteista, joille se tulee 1.7.2013 pakolliseksi. Kyselyyn vastasi 81 rakennustuotteita valmistavaa yhtiötä.

Kuuntele juttu

image

Valmistaja osoittaa CE-merkinnällä, että rakennustuotteen keskeiset ominaisuudet on selvitetty sovellettavan harmonisoidun tuotestandardin mukaisesti. Tämä helpottaa samankaltaisten tuotteiden vertailua, kun ominaisuudet on kerrottu yhdenmukaisella tavalla.

Kyselystä erottuu selkeästi yksi tuoteryhmä, ikkunat ja ovet, jolla merkinnän hankinta on vielä kesken. Yksi syy tähän on, että kansallisesta standardista ei ole löytynyt vielä yksimielisyyttä.

Rakennuslehden kyselyssä eivät olleet mukana pienet rakennustuotteita valmistavat yhtiöt. Inspecta Oy:ssä CE-merkintöjen sertifioimisesta vastaava Matti Järvi kertoo, että pienet sahat ovat selkeä ongelma-alue. Ne eivät ole aktivoituneet hankkimaan CE-merkintöjä.

Kyselyyn vastanneista 13,5 prosenttia sanoo, etteivät niiden tuotteet kuulu pakollisen CE-merkinnän piiriin. Merkintä tulee pakolliseksi noin 80 prosentille suomalaisia rakennustuotteita.

Näistä vapaaehtoisen merkinnän piiriin kuuluvista valtaosa aikoo hankkia tai on jo hankkinut vapaaehtoisen kansallisen tuotehyväksynnän tuotteensa markkinakelpoisuuden osoittamiseksi.

Lue lisää Rakennuslehdestä 6.6.2013

Tätä artikkelia on kommentoitu 2 kertaa

2 vastausta artikkeliin “Rakennuslehti: Viidesosalta rakennustuotteita puuttuu vielä CE-merkintä”

  1. ”Tämä helpottaa samankaltaisten tuotteiden vertailua, kun ominaisuudet on kerrottu yhdenmukaisella tavalla.”

    Höpö höpö.

    Pyöritän rakennusmateriaaleja valmistavaa pienyritystä. Ehkä monelle yllättäen talossamme asenne ja henki on, että noudatamme kaikkia pykäliä. CE-merkit on osassa tuotteita ollut jo viime vuodesta ja viimeisiä viimeistellään.

    Prosessi on ollut pienelle yritykselle kallis ja vaikka lähdimme liikkeelle kauan sitten, meinaa aika aina loppua.

    Yhtään välitöntä tuoteparannusta prosessi ei ole tuonut tullessaan – hommat ovat olleet kunnossa jo ennestään. Mutta pari prosenttia liikevaihdosta on mennyt testauksiin, asiakirjoihin, käännöstöihin yms. Jo nyt osa papereista on pitänyt muotoilla uudelleen, koska joku byrokraatti keksi että dop-asiakirja onkin parempi, kuin aiempi vakuutus.

    Mitään parannusta tuotteisiin kuluttajan kannalta ei ole tullut. Kustannukset ovat nousseet. Lopputulos lienee pitkällä tähtäimellä kuluttajan kannalta huono, koska pkt-puolella markkinoilletulokynnys ja viennin aloittamiskynnys tosiasiassa nousee.

    Yhteiseurooppalaisten sisämarkkinoiden toiminta siis päinvastoin kärsii tästä byrokratiasta. No, systeemiin sisälle päässeille tietysti onkin loogista saada kynnys muille korkeammaksi.

    1. CE-merkinnän pakollisuutta ovat lobanneet isot eurooppalaiset materiaalijätit. Perusteluna on tietenkin kilpailun avaaminen, vaikka todellisuudessa kyse on kilpailun sulkemisesta eli pienten saamisesta ulos markkinoilta, sillä pienillä tällainen tarpeeton byrokratia maksaa aina suhteessa paljon enemmän kuin isoille. Katsopaaka vaikka mainoksia: niissä isot kehuvat että niillä on ainoina CE-merkinnät kunnossa.

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat