Kirkko tukee seurakuntien rakennushankkeita 6,5 miljoonalla eurolla
Suomen evankelis-luterilaisen kirkon täysistunto on jakanut rakennusavustusta seurakuntien 70 eri hankkeelle. Tuen määrä on yhteensä 6,5 miljoonaa euroa.

Tuki jakautuu siten, että 4,7 miljoonaa euroa siitä on valtion rahoittamaa suojeltujen kirkollisten rakennusten tukea ja 1,8 miljoonaa euroa on kirkon keskusrahaston tukea muille seurakuntarakennuksille.
Hankkeet koskevat olemassa olevien rakennusten kunnostamista. Avustusten kohteina ovat kirkot, seurakuntatalot ja muut seurakuntien toimitilat. Korjattavina ovat yleisimmin katot, julkisivut, lämmitys- tai paloturvajärjestelmä.
Suurin yksittäinen tuki, reilut 1,5 miljoonaa euroa, maksettiin Petäjäveden kirkon sisätilakorjaukseen. Muita huomattavia hankkeita ovat suojeltujen kirkollisten rakennusten ryhmässä Mäntyharjun, Korpilahden ja Imatran Kolmen ristin kirkkojen korjaukset sekä muiden toimitilojen ryhmässä Valtimon, Lumijoen ja Kinnulan seurakuntatalojen korjaukset.
Seurakuntien hakemuksista yli puolet koski suojeltujen kirkollisten rakennusten tukea. Hakemusten määrä oli kaksinkertainen muutamiin edellisiin vuosiin verrattuna.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kirkko tukee seurakuntien rakennushankkeita 6,5 miljoonalla eurolla”