Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Tällä työmaalla ei kännykkä pirise – radio-observatorion työmaa on monella tavalla poikkeuksellinen

Aalto-yliopiston radio-observatorion peruskorjausurakassa Kirkkonummen Kylmälässä on poikkeuksellinen ehto: työmaalla ei saa käyttää mitään radiotaajuuksilla toimivia laitteita, koska ne häiritsisivät korjaustöidenkin aikana jatkuvaa tutkimustoimintaa.

sRakenteilla oleva uusi tila yhdistyy vanhempaan peruskorjattavaan tilaan. Rakennusten katot ovat huopaa peltikaton sijaan, koska pelti voi aiheuttaa häiriöitä tutkimukseen. (Kuva: Jussi Helttunen) Kuva: Jussi Helttunen

Aktiivisiin galakseihin ja Aurinkoon painottuva tutkimus Metsähovin radio-observatoriolla Kirkkonummella käynnistyi vuonna 1974. Vajaat 30 vuotta sitten tätä Aalto-yliopiston sähkötekniikan korkeakoulun hallinnoimaa, 14-metrisellä radioteleskoopilla varustettua tutkimuslaitosta laajennettiin.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Tällä työmaalla ei kännykkä pirise – radio-observatorion työmaa on monella tavalla poikkeuksellinen”

Viimeisimmät näkökulmat