Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

Työ kuormittaa rakennusalalla välillä rankasti, mutta siitä palaudutaan – ”Projektiluonteisuus helpottaa kuormituksen hallinnassa”

Välillä työn kuormitus on rakennusalalla kovaa, mutta siitä palaudutaan melko hyvin, kertoo tutkimus.

Työnjohtaja Juho Ylikärppää innostaa työssään eteen tulevien ongelmien ratkaisu. Keskeytykset ja puutteelliset suunnitelmat harmittavat. Kuva: Rami Marjamäki

Jaksaminen rakennusalalla on kohtalaista, vaikka ajoittain kuormitus on kovaa. Tämä käy ilmi RIAn ja RKL:n aivotyön kuormitusta koskevasta tutkimuksesta, jonka Työterveyslaitos (TTL) toteutti.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Kirjautuneena luet enemmän

Sinulla saattaa olla lukuoikeus sisältyen jäsenyyteesi tai organisaationne ryhmätilaukseen. Katso kaikki tilausvaihtoehdot ja kysy lisää.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Työ kuormittaa rakennusalalla välillä rankasti, mutta siitä palaudutaan – ”Projektiluonteisuus helpottaa kuormituksen hallinnassa””

Viimeisimmät näkökulmat