Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Työ kuormittaa rakennusalalla välillä rankasti, mutta siitä palaudutaan – ”Projektiluonteisuus helpottaa kuormituksen hallinnassa”

Välillä työn kuormitus on rakennusalalla kovaa, mutta siitä palaudutaan melko hyvin, kertoo tutkimus.

Työnjohtaja Juho Ylikärppää innostaa työssään eteen tulevien ongelmien ratkaisu. Keskeytykset ja puutteelliset suunnitelmat harmittavat. Kuva: Rami Marjamäki

Jaksaminen rakennusalalla on kohtalaista, vaikka ajoittain kuormitus on kovaa. Tämä käy ilmi RIAn ja RKL:n aivotyön kuormitusta koskevasta tutkimuksesta, jonka Työterveyslaitos (TTL) toteutti.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tilaa printtinä, diginä, yksin tai ryhmässä

Valitse teille sopivin tapa pysyä tiedon tasalla.

Tutustu nyt 3 kk: printti+digi 0 €

Kaikki Rakennuslehden tieto käyttöösi kesän yli ilman sitoumuksia, ole hyvä!

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Työ kuormittaa rakennusalalla välillä rankasti, mutta siitä palaudutaan – ”Projektiluonteisuus helpottaa kuormituksen hallinnassa””

Viimeisimmät näkökulmat