Näiden kahden urakan lisäksi myös Turun sataman alueelle kaavaillun Historian ja tulevaisuuden museon rakentaminen siirtyy vuodella.
Hankkeiden siirtymisen taustalla on rakennuskustannusten ja etenkin teräksen hinnan nousu. Turun Satama oli jo kilpailuttamassa Viking Linen uutta laituria koskevaa urakkaa, mutta saatujen tarjousten urakkahinnat ylittivät alkuperäisen kustannusarvion. Niinpä yhtiö päätti keskeyttää hankinnan ja siirtää laituriurakan aloittamista eteenpäin. Myös Tallink Siljan laiturin korjausta koskeva urakka siirtyy.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Kolme Turun satama-alueen hanketta siirtyy vuodella kustannusnousun takia – toimitusjohtaja elättelee toiveita teräksen markkinahinnan laskusta”