Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Talotekniikka-ala synkkänä: Uudisrakentaminen sakkaa ja korjausrakentaminen kutistuu

Jopa 86 prosenttia Talotekniikkaliiton kyselyyn vastanneista arvioi asuntotuotannon vähenevän. Toimisto- ja liiketilojen rakentamisen näkymät ovat niin ikään synkät eikä kasvua ole tarjolla teollisuus- tai julkisessa rakentamisessakaan

Korjausrakentamisen odotetaan kutistuvan, mikä kurittaa LVIS-alan yrityksiä. Selkeimmät kasvuodotukset löytyvät kyselyn suhdannekyselyn mukaan Uudeltamaalta, Lapista ja Kanta-Hämeestä. Kuva: Jussi Helttunen

Rakennusalan jyrkimmän alamäen uskotaan oikenevan vielä kuluvan vuoden aikana, mutta käänne ei kuitenkaan näy talotekniikka-alalla. Tuoreen suhdannekyselyn mukaan uudisrakentaminen sakkaa ja myös korjausrakentaminen jarruttaa.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Talotekniikka-ala synkkänä: Uudisrakentaminen sakkaa ja korjausrakentaminen kutistuu”

Viimeisimmät näkökulmat