Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Kiertotalouden green dealiin kuusi uutta sitoutujaa – kaksi rakennusalalta

Valmisteilla on lähes kolmekymmentä uutta sitoumusta.

GRK:n biohiililaitos Utajärvellä. Kuva: Vesa Ranta
Kuuntele juttu

Yritysten, kuntien, maakuntien, järjestöjen ja valtion yhteiseen vapaaehtoisuuteen perustuvaan strategiseen sitoumukseen, Kiertotalouden green dealiin, on liittynyt kuusi uutta organisaatiota. Niistä rakennusalaa edustavat GRK ja Sweco. Muut neljä ovat Eco Scandic, Keski-Suomen liitto, Metsä Group ja Orthex.

Green dealissä sitoutujat asettavat tavoitteita, joilla ne vähentävät luonnonvarojen kulutusta ja edistävät vähähiilistä kiertotaloutta.

Suomi kuluttaa muihin EU-maihin nähden eniten materiaaleja henkeä kohden, ja olemme kiertotalousasteen sekä resurssien tuottavuuden osalta muita jäljessä.

Kiertotalouden green dealillä tähdätään hallituksen asettamiin tavoitteisiin, jotka tulevat Kiertotalouden strategisesta ohjelmasta. Tavoitteena on taittaa uusiutumattomien luonnonvarojen kulutus sekä kaksinkertaistaa resurssien ja materiaalien kiertotalousaste vuoteen 2035 mennessä. Kiertotalouden green dealiä ovat valtion puolesta valmistelleet ympäristöministeriö sekä työ- ja elinkeinoministeriö.

”Kiertotalouden green dealiin on taas liittynyt uusia edelläkävijöitä. Toivon, että ne inspiroivat keskeisiä toimijoita mukaan kirittämään kiertotaloustoimia omilla sitoumuksillaan. Kiertotalouden innovaatiot ja edistäminen yrityksissä, julkisella sektorilla ja kotitalouksissa edellyttää yhteistä suuntaa ja yhteistyötä”, ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen sanoo tiedotteessa.

Rakennusalalta mukana nyt viisi yhtiötä

GRK tavoittelee vuosittaisen uusiomateriaalien käyttönsä kolminkertaistamista 1,5 miljoonaan tonniin vuoteen 2035 mennessä. Lisäksi se asettaa tavoitteita uusiomateriaalien osuuden kasvattamiseksi luonnonkiviainesten kokonaiskulutuksesta. Yritys myös pyrkii kasvattamaan jäte- ja kierrätysraaka-aineista saatavaa arvoa jalostamalla niistä uusia tuotteita, kuten biohiiltä ja kierrätyslannoitteita, mitä kuvastaa tavoite ympäristöteknologiayksikön vuosiliikevaihdon kolminkertaistamisesta.

Sweco pyrkii lisäämään kiertotalousnäkökulmia asiakashankkeisiinsa entistä vahvemmin. Sweco tavoittelee muun muassa merkittävää kasvua sellaisten rakennesuunnittelu- sekä rakentamis- ja infrahankkeiden määrään, joissa on tehty kiertotaloustoimenpiteitä tai asetettu selkeitä tavoitteita kiertotalouden edistämiseksi yhtiön hiilijalanjälki- ja vastuullisuustarkastelun suositusten perusteella.

Rakennusalaan liittyvistä yhtiöistä Kiertotalouden green deal -sitoumuksen ovat aiemmin tehneet A-Insinöörit, Skanska sekä Suunnittelutoimisto Fyra.

Kaikkiaan valmisteilla on lähes kolmekymmentä sitoumusta.

Green dealiin sitoutujat saavat tukea, tietoa ja sparrausta sekä vuoropuhelusta ministeriöiden kanssa että perustettavilta ”kotipesiltä”. Ne tukevat toimia, sparraavat ja edistävät yhteistyötä sekä rahoituslähteiden löytämistä. Kiertotalous-Suomi tukee sitoutujia yhdessä Green Building Council Finlandin (FIGBC) kanssa.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Kiertotalouden green dealiin kuusi uutta sitoutujaa – kaksi rakennusalalta”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat