Tutustu nyt Rakennuslehteen 3 kk veloituksetta!

Keittiövalmistaja siirtää tuotannon pois Suomesta

Muutosneuvottelut ovat parhaillaan käynnissä.

Nobian toimitusjohtaja Kristoffer Ljungfelt. Kuva: Nobia
Kuuntele juttu

Novart-keittiöiden valmistus päättyy Suomessa. Nobia Finland on päättänyt siirtää keittiökalusteiden tuotantonsa Nastolasta Nobia-konsernin Tanskan tehtaalle Ølgodiin.

Tiedotteen mukaan yhtiö turvaa pitkän aikavälin läsnäolonsa ja kilpailukykynsä Suomessa, kun se hyödyntää tehokkaammin Nobia-konsernin pohjoismaista tehdasverkostoa. Nobia Finland jatkaa toimintaansa Suomessa kaupallisena organisaationa ja laajentaa franchising-myymäläverkostoaan.

Nobian toimitusjohtaja Kristoffer Ljungfelt sanoo, että Suomi on ja tulee jatkossakin olemaan Nobialle strategisesti tärkeä markkina-alue.

”Hyödyntämällä konsernimme pohjoismaista tuotantorakennetta pystymme palvelemaan asiakkaitamme entistä tehokkaammin. Lisäksi jatkossa voimme tarjota entistä laajemman mallistovalikoiman yritys- ja kuluttaja-asiakkaillemme.”

Muutosneuvottelujen tuloksena henkilöstövähennykset koskevat enimmillään 135 henkilöä.  Tuotannon siirron on arvioitu toteutuvan vuoden 2025 kolmannen vuosineljänneksen loppuun mennessä.

Novart on yksi Suomen suurimmista keittiökalustevalmistajista.  Vuodesta 1998 lähtien Nobia Finland ja Novart ovat olleet osa Nobia-konsernia.

Nobia suunnittelee, valmistaa ja myy keittiöitä 13 brändin kautta, kuten Novart Suomessa, Marbodal Ruotsissa ja Magnet Isossa-Britanniassa.

Nobia Finland kävi läpi muutosneuvottelut viime vuonna.

Lue lisää: Keittiövalmistaja irtisanoo kymmeniä työntekijöitä

Nobia Finland vähensi 35 työntekijää yhtiön eri toiminnoista. Lisäksi työntekijöitä lomautettiin.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Keittiövalmistaja siirtää tuotannon pois Suomesta”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat