Vihdintien kehittämistä selvitetään
Tiehallinnon Uudenmaan tiepiiri on aloittanut yhdessä Espoon ja Vantaan kaupunkien kanssa kehittämisselvityksen koskien Vihdintien (maantie 120) Kehä III:n ja Lahnuksen välistä osuutta. Selvityksellä pyritään luomaan edellytykset Vihdintien liikenteelliselle parantamiselle sekä Vantaan ja Espoon maankäytön kehittämiselle.
Vihdintien liikenteellisen kehittämisen tavoitteena on liikenneturvallisuuden, liikenteen sujuvuuden ja joukkoliikenteen parantaminen sekä suurten erikoiskuljetusten toimintaedellytyksien turvaaminen. Vihdintietä kehitetään sen nykyisellä paikalla.
Kehittämisselvitys valmistuu ensi vuoden keväällä, minkä jälkeen päätetään jatkosuunnittelusta. Vihdintien laajamittainen parantaminen ei sisälly Uudenmaan tiepiirin lähivuosien toiminta- ja taloussuunnitelmaan. Pääkaupunkiseudun liikennejärjestelmäsuunnitelmassa Vihdintien kehittäminen on ajoitettu vuosille 2016-2030.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Vihdintien kehittämistä selvitetään”