Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Suunnittelu- ja konsulttiyrityksillä oli vahvan kasvun vuosi

Liikevaihto kasvoi neljässä viidestä suunnittelutoimistosta. Liiketulosprosentti sen sijaan nousi vain hieman yli puolella yrityksistä.

Hankkeiden lykkäyksistä tai keskeytyksistä ei ainakaan vielä kertonut kovin moni toimisto. Tilaajat kuitenkin arvioivat uusien hankkeiden käynnistämistä aiempaa tarkemmin sekä vaiheistavat suuria hankkeita. Kuva: Liisa Takala

Rakennuslehden tulostietokyselyyn vastanneista suunnittelu- ja konsulttiyrityksistä noin 80 prosenttia ilmoitti liikevaihtonsa kasvaneen tilivuonna 2018. Edellisenä vuonna luku oli noin 70 prosenttia.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus

Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!

Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia

Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Suunnittelu- ja konsulttiyrityksillä oli vahvan kasvun vuosi”

Viimeisimmät näkökulmat