Helsingin yliopiston päärakennusta Senaatintorilla ei palauteta Engelin suunnittelemaksi valkoiseksi
Arvotaloa korjaava arkkitehti tekee valintoja eri aikakausien kerrostumien välillä. Kaikkein ikonisimpienkaan rakennusten kohdalla ei ole itsestäänselvyys, että valituksi tulisi edes alkuperäinen väri. Ei Tuomiokirkkokaan ole enää keltainen eikä yliopiston päärakennus valkoinen.
Helsingin yliopiston päärakennuksen uudessa peruskorjauksessa lähtökohtana on säilyttää paitsi Senaatintorin puoleisen, v. 1832 valmistuneen osan C.L. Engelin arkkitehtuuri, myös J.S. Sirénin aikainen kerrostuma.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella
Ryhmätilaus on edullisin tapa lukea Rakennuslehteä. Tutustu maksutta 1 kk.
Ota maksuton diginäyte
Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.
Katso kaikki tilausvaihtoehdot
Diginä, printtinä, yksin tai ryhmässä. Tutustu monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Helsingin yliopiston päärakennusta Senaatintorilla ei palauteta Engelin suunnittelemaksi valkoiseksi”