Asumisoikeusjärjestelmää ryhdyttiin suunnittelemaan, kun nousukausi oli kuumimmillaan 1980-luvun loppupuolella. Elettiin korkeasuhdanteen huippua. Kun laki saatiin voimaan ja tuotanto alkuun, oli taloudellinen tilanne jo dramaattisesti muuttunut. Olimme laman ja pankkikriisin alussa. Asumisoikeusjärjestelmän ensimmäiset asunnot valmistuivat vuonna 1991, täysin erilaisissa talousolosuhteissa, mihin niitä suunniteltiin. Siitä huolimatta järjestelmä oli suosittu alusta lähtien.
VM:n budjettipäällikkö Raimo Sailas valmisteli vuoden 1992 loppupuolella kuuluisan "Sailaksen listan" ja sen ensimmäisissä versioissa oli mukana asumisoikeusjärjestelmän lopettaminen. Silloin asuntoja oli valmiin muutama sata. Lopettamisehdotus ei kuitenkaan ollut enää mukana lopullisessa versiossa. Lopettaminen olisi silloin ollut niiden vähäisen määrän vuoksi tarkoituksenmukaisempaa kuin nyt.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Asiantuntijakirjoitus: ”Asumisoikeusasunnot ovat osoittaneet elinkelpoisuutensa 30 vuoden aikana””