Peabin työmaalla epäillään ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttöä – ”Emme ole viivytelleet tietojen luovuttamisessa”
Rakennusliiton mukaan Peab reagoi liian hitaasti epäilyihin, etteivät aliurakoitsijat maksa työntekijöilleen palkkoja.
Peabin pääurakoimalla työmaalla Helsingin Verkkosaaressa on esiintynyt ulkomaalaisia työntekijöitä koskevia palkkaepäselvyyksiä. Vuokra-asuntokohteen rakennustyöt on tilannut Helsingin kaupungin asuntotuotanto ATT.
Tämä artikkeli on tilaajille
Kirjaudu sisään
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – yksi käyttöoikeus
Kaikki Rakennuslehden tieto kuukaudeksi käyttöösi ilman sitoumuksia – yksittäistilauksen määräaikainen näytejakso, ole hyvä!
Tutustu Rakennuslehteen diginä: 1 kk / 0 € – useita käyttöoikeuksia
Rakennuslehden lukuoikeudet organisaationne avainhenkilöille – ryhmätilauksen testijakso, olkaa hyvät.
Tätä artikkelia ei ole kommentoitu
0 vastausta artikkeliin “Peabin työmaalla epäillään ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttöä – ”Emme ole viivytelleet tietojen luovuttamisessa””