Lukuoikeudet kuntoon ryhmätilauksella!

”Tamperelainen funikulaari on varmatoimisempi” – uutta kevyen liikenteen siltaa kuljetaan kerrostalon yhteyteen tehtyyn hissitorniin

Marraskuussa avatun sillan urakoi Kreate ja porrastornin Pohjola Rakennus. Tornin ja kerrostalon välillä ei ole kulkuyhteyttä, vaan ne ovat erillisiä tiloja.

Kevyen liikenteen yhteys ylittää radan siltaa pitkin. Matka jatkuu kerrostalon yhteyteen toteutetun hissi- ja porrastornin kautta. Kuva: Kreate

Tampereen Santalahden ja Pispalan yhdistävä uusi kevyen liikenteen silta avattiin liikenteelle marraskuussa. Noin 70 metriä pitkästä teräsrakenteisesta sillasta erikoisen tekee se, että se yhdistyy toisesta päästään suoraan asuinkorttelin yhteyteen rakennettuun  hissi- ja porrastorniin.

Tämä artikkeli on tilaajille

Kirjaudu sisään

Katso Rakennuslehden tilausvaihtoehdot

Tutustu Rakennuslehden monipuolisiin tilausvaihtoehtoihin.

Ota maksuton diginäyte

Ellet ole vielä hyödyntänyt maksutonta 1 kk diginäytettä, voit tehdä sen tästä.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “”Tamperelainen funikulaari on varmatoimisempi” – uutta kevyen liikenteen siltaa kuljetaan kerrostalon yhteyteen tehtyyn hissitorniin”

Viimeisimmät näkökulmat