Tutustu nyt 1 kk veloituksetta!

Musiikkitalon urakkatarjouskilpailu etenee

Helsingin musiikkitalon hallitus on lähettänyt rakennusliikkeille ilmoituspyynnön talon rakennusurakasta. Musiikkitalon hallituksen puheenjohtaja Helena Hiilivirta kertoi, että tarjouksia odotetaan enemmän kuin edellisessä urakkakilpailussa.

Helsingin musiikkitalon hallitus on lähettänyt rakennusliikkeille ilmoituspyynnön talon rakennusurakasta. Musiikkitalon hallituksen puheenjohtaja Helena Hiilivirta kertoi, että tarjouksia odotetaan enemmän kuin edellisessä urakkakilpailussa.
Kuuntele juttu

Keväällä vain yksi yritys jätti urakkatarjouksen, jonka musiikkitalon hallitus hylkäsi liian kalliina. Sen jälkeen talon suunnittelussa on pyritty saamaan aikaan säästöjä.

Hiilivirran mukaan säästöjä haetaan etupäässä rakennusmateriaaleista ja kellarikerroksen rakennusratkaisuista.

”Ne (säästöt) eivät ole välttämättä kauhean massiivisia, eivätkä toimintaan vaikuttavia.”

Musiikkitalon hallitus on pyytänyt halukkaita rakentajia ilmoittamaan kesäkuun loppuun mennessä, aikovatko ne jättää urakkatarjouksen. Tarjoukset yritysten tulee jättää syyskuussa, ja lokakuussa hallitus pyrkii valitsemaan tarjouskilpailun voittajan.

Hiilivirran mukaan tarjouskilpailulla ei ole kova kiire, koska talon rakentamista ei voitaisi kuitenkaan aloittaa heti. Tällä haavaa tontilla tehdään paalutustöitä sekä rakennetaan huoltotunnelia.

”Ja kun tässä on heinäkuu, joka on rakennuksilla hiljaista, niin sen takia vastausten antaminen menee syksyyn”, Hiilivirta kertoi.

Jos uudessakin urakkakilpailussa tulee vain ylihintaisia tarjouksia, aikoo musiikkitalon hallitus Hiilivirran mukaan keskustella asiasta rakennuttajan kanssa.

”Ihan tasan samoilla piirustuksilla tätä ei nyt kysytä”, Hiilivirta sanoi.

Tätä artikkelia ei ole kommentoitu

0 vastausta artikkeliin “Musiikkitalon urakkatarjouskilpailu etenee”

Vastaa

Viimeisimmät näkökulmat